Podpredsednik DeSUS-a in nekdanji podpredsednik DZ-ja Vasja Klavora meni, da okoli tri četrtine članov stranke vstopu v koalicijo Janeza Janše niso naklonjene, piše časopis Dnevnik. Zoran Janković, še vedno kandidat za mandatarja, naj bi po lastnih napovedih svoje "manjkajoče podpornike", ki jih potrebuje za podporo pri sestavi vlade z SD-jem in DeSUS-om, razkril v četrtek.
To je tudi Erjavčev pogoj, da bi Jankovića podprli le, če jim poimensko predstavi poslance, ki ga bodo podprli. Sam naj bi se sicer po poročanju Financ konkretneje pogajal z Janezom Janšo. Zagotavljal naj bi mu podporo svojih poslancev, če bo lahko postal zunanji minister, Tomaž Gantar, nekdanji piranski župan in kirurg, pa minister za zdravje, piše časopis. Vodenje stranke bi nato prepustil vodji DeSUS-ovega programskega sveta Niku Abrahamsbergu.
"DeSUS je pisana druščina"
A med DeSUS-ovimi podporniki Jankovićeve koalicije se omenjajo različni mestni odbori strank, ki pa, čeprav ji dajejo prednost pred Janševo koalicijo, niso enotni.
Predsednica ljubljanskega mestnega odbora Meta Vesel Valentinčič je za Dnevnik dejala, da je DeSUS doslej večinoma podpiral levo politično opcijo, ob tem pa dodala, da je stranka "pisana druščina". DeSUS je namreč že sodeloval tudi v vladi druge opcije. Vesel Valentinčičeva je poudarila, da je "bistvo stranke socialna nota na vseh področjih," ideološka pa da "ni tako pomembna".
Navdušenja nad vstopom v katero koli koalicijo pa ni čutiti niti v mariborskem odboru DeSUS-a, nadaljuje Dnevnik. Predsednik odbora Valter Drozg je tako dejal, da bi stranki "morda prav prišlo tudi vmesno obdobje v opoziciji". Krizo je po njegovem mnenju zakuhal nekdanji koalicijski trojček, zato naj jo tudi rešuje. Mariborskemu mestnemu odboru je sicer bližja koalicija s Pozitivno Slovenijo, a Drozg možnosti sodelovanja s SDS-om ne izključuje.
"Če se sklicuje na upokojence, naj jih upošteva"
Podobno naj bi razmišljali tudi v gorenjskih, dolenjskih in severnoprimorskih odborih stranke. Mateja Kožuh - Novak, predsednica društva upokojencev, pa je potrdila, da svoje člane, ki so hkrati člani DeSUS-a, poziva k ukrepanju, da DeSUS ne bi šel v Janševo koalicijo. Dejala je, da bi moral Erjavec, ki se nenehno sklicuje na upokojence, tem tudi prisluhniti.
Virant pričakuje, da bodo v SDS-ovi koaliciji
A če DeSUS ostane v levosredinski koaliciji, prestopov med strankami pa ne bi bilo, potem na politične prizorišču nastane patpoložaj. Tako levosredinska kot desnosredinska koalicija bi namreč imeli 44 glasov v parlamentu. Gregor Virant je namreč v Odmevih povedal, da pričakuje pozitiven rezultat pogajanj s strankami na desnici.
"Šli smo na volitve s sanjami o sredinski poti, ki se nam ni izšla, saj smo dobili le 8,4 odstotka in smo bili pred zelo težko odločitvijo, ali se odločiti za desnosredinsko ali levosredinsko koalicijo. Levosredinsko smo zavrnili, z desnosredinsko se pogajamo zdaj, in mislim, da se bodo pogajanja uspešno zaključila," pravi predsednik Državljanske liste Gregorja Viranta.
Vse naj bi se razjasnilo prihodnjo soboto, ko bo sklicana izredna seja. Na njej bo tudi glasovanje o novem mandatarju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje