Zunanje ministrice Nemčije, Slovenije in Finske – Annalena Baerbock, Tanja Fajon, Elina Valtonen (od leve proti desni) – med pogovorom na srečanju zunanjih ministrov EU-ja v Luxembourgu. Foto: EPA
Zunanje ministrice Nemčije, Slovenije in Finske – Annalena Baerbock, Tanja Fajon, Elina Valtonen (od leve proti desni) – med pogovorom na srečanju zunanjih ministrov EU-ja v Luxembourgu. Foto: EPA

"Pomembno je, kaj se dogaja v naši regiji. Posebej nas skrbijo razmere v Bosni in Hercegovini (...) predvsem odcepitvena retorika, kar seveda škodi državi na poti v Evropsko unijo," je novinarjem pred zasedanjem zunanjih ministrov članic EU-ja v Luxembourgu povedala zunanja ministrica Tanja Fajon.

Sorodna novica Avstrija in Nemčija bosta Dodiku prepovedali vstop v državo

"Za zdaj zadeve spremljamo. Spremljamo, kako bodo potekale," je Fajon odgovorila na vprašanje, ali v Sloveniji pričakuje razpravo o uvedbi sankcij proti Dodiku, potem ko sta se za to zaradi njegove odcepitvene retorike odločili Nemčija in Avstrija. Kot je še dejala, bi si pri tem želela enotno ravnanje EU-ja. Zunanji ministri članic Unije sicer po njenih besedah v okviru današnje razprave o dogajanju na Zahodnem Balkanu na zasedanju v Luxembourgu niso govorili o sankcijah.

"S stališča Slovenije pa lahko povem, da imamo vse možnosti na mizi. Treba je spoštovati pravo, neodvisnost sodišč in tako bomo v nadaljevanju tudi delovali," je še pojasnila zunanja ministrica.

V razpravi z ministrskimi kolegi je sicer poudarila, da pripravljenost predsednika Republike Srbske na pogovore "ni ravno očitna".

Dejala je, da so se v nedeljo na neformalnem srečanju z zunanjimi ministri zahodnobalkanskih držav strinjali o geostrateški nujnosti, da se državam pomaga na poti v EU do leta 2030. Spomnila je, da bo Albanija nocoj odprla novo poglavje, Črna gora pa da na tej poti dobro napreduje.

EU si želi močno in stabilno Srbijo

"Upam, da bo še katera država na tej poti pospešila reforme," je dodala. Poudarila je tudi, da si Unija želi močno in stabilno Srbijo.

Spomnila je tudi na pobudo Slovenije in Nemčije o pospešitvi širitvenega procesa z uvedbo glasovanja s kvalificirano večino, kar bi po mnenju Tanje Fajon pospešilo pogajanja in odpravilo nekatere ovire v dvostranskih odnosih med državami.

Vojna na Bližnjem vzhodu in v Ukrajini

Na dnevnem redu so imeli tudi rusko agresijo na Ukrajino in Bližnji vzhod.

Ob robu zasedanja je potekalo tudi prvo srečanje v okviru političnega dialoga med EU-jem in Palestinsko upravo na visoki ravni. Udeležil se ga je palestinski premier in zunanji minister Mohamad Mustafa.