Slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon je ob obisku podpredsednice ukrajinskega parlamenta Olene Kondratiuk izrazila polno podporo Ukrajini in poudarila, da Slovenija obsoja rusko agresijo na to državo. Pozvala je tudi k neodvisni mednarodni preiskavi kršitev človekovih pravic v Ukrajini in dejala, da sta s sogovornico razpravljali o procesu vstopa Ukrajine v Evropsko unijo.
"Slovenija podpira jasno evropsko perspektivo Ukrajine, vendar moramo v tem procesu obdržati senzibilnost samega procesa širitve EU-ja in perspektivo za članstvo držav Zahodnega Balkana," je dejala ministrica. Dodala je, da pot ne bo lahka, vendar sta se s Kondratiukovo zavezali, da "bosta naredili vse za to, da Ukrajini pomagamo na poti do članstva v EU-ju".
Tanja Fajon je dejala še, da so na ministrstvu ta teden oblikovali posebno delovno skupino, ki bo nudila pomoč in podporo Ukrajini na različnih področjih. Napovedala je, da se v torek v Kijev vrača slovenski veleposlanik Tomaž Mencin, ki se je ob začetku ruske invazije umaknil v Rzeszow na Poljskem.
Kondratiuk: Status kandidatke bi pomenil pomembno zmago proti Putinu
Podpredsednica ukrajinskega parlamenta se je najprej zahvalila Sloveniji za vso pomoč, tako humanitarno kot vojaško in gospodarsko, ter za jasno obsodbo ruske agresije. Dejala je, da so bili pogovori pozitivni, Tanji Fajon in novi slovenski vladi pa je ob tem čestitala za uspeh na volitvah. Poudarila je, da je za Ukrajino pridobitev statusa kandidatke za članstvo v EU-ju izredno pomembna, in se zahvalila za izraženo podporo Slovenije pri tem vprašanju. Ob tem je dejala, da Ukrajina podpira tudi pristop držav Zahodnega Balkana v EU, saj je po njenem vsaka širitev Unije pozitivna.
"Zavedamo se, da nas čaka veliko trdega dela in dolga pot, preden postanemo polnopravna članica EU-ja. Toda Ukrajina je pripravljena. Izpolnili smo dva vprašalnika Evropske komisije, ki je bila z odgovori zadovoljna. Lahko potrdim, da je Ukrajina izpolnila 65 odstotkov zahtev za pridobitev statusa kandidatke za članico EU-ja," je dejala Kondratiukova. V EU-ju in nekaterih državah članicah medtem opozarjajo, da bližnjic za vstop v Unijo ne more biti. Nekatere države Zahodnega Balkana na status kandidatke namreč čakajo že leta.
Kondratiukova je dejala, da bi status kandidatke za Ukrajino pomenil pomembno zmago nad ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in dokaz enotne podpore pri vstopu Ukrajine v EU. Ob tem je poudarila, da Ukrajina ne zanika prizadevanj držav Zahodnega Balkana za vstop v EU, vendar pa bo "prehodila svojo lastno pot".
Fajon je dodala, da se zaveda velikega simbolnega pomena statusa kandidatke za članstvo za Ukrajino. "Delali bomo v smeri, da Slovenija čim prej podpre status kandidatke, ključnega pomena za napredek pa seveda ostaja izpolnjevanje meril," je še dejala zunanja ministrica.
Podpredsednico ukrajinskega parlamenta sprejelo tudi več drugih politikov
Oleno Kondratiuk je v predsedniški palači sprejel tudi predsednik republike Borut Pahor, v imenu predsednika vlade pa jo je sprejel njegov državni sekretar za zunanjo politiko Vojko Volk. Podpredsednica ukrajinskega parlamenta je obiskala še slovenski državni zbor, v katerem jo je sprejela Urška Klakočar Zupančič.
Predsednica DZ-ja je v izjavi po srečanju dejala, da je Slovenija poenotena v neomajni podpori Ukrajini in obsojanju ruske agresije v državi. Dodala je, da je Slovenija sprejela veliko beguncev iz Ukrajine, ob tem pa državi namenila približno 3,2 milijona evrov humanitarne in sedem milijonov evrov vojaške pomoči.
Sogovornici sta spregovorili tudi o prizadevanjih Ukrajine za članstvo v EU-ju. Kondratiukova je vnovič izrazila zahvalo Sloveniji za vso pomoč in izraženo podporo, ob tem pa pojasnila, da si Ukrajina močno želi in prizadeva, da bi status kandidatke za članstvo pridobila že na prihajajočem vrhu EU-ja konec junija.
Podpredsednica ukrajinskega parlamenta se je Sloveniji posebej zahvalila tudi za deklaracijo, s katero je uradno obsodila rusko agresijo v Ukrajini. Dodala je, da je Urški Klakočar Zupančič predlagala sprejetje nove podobne resolucije, s katero bi "obsodili genocid, ki ga Rusija izvaja nad ukrajinskim prebivalstvom", kar je storilo že več držav.
Kondratiukova je ponovno zaprosila za vojaško podporo in druge vrste pomoči, predvsem strokovno podporo Slovenije pri obnovi ukrajinske infrastrukture po koncu vojne, dejala pa je tudi, da je predsednico slovenskega parlamenta povabila na obisk v Ukrajino.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje