"Letos smo opravili pogovore s številnimi državami in praktično z vsemi članicami Varnostnega sveta Združenih narodov. Glavna nit pogovorov je bila preprečevanje konfliktov. Ves čas se bomo morali odzivati na svetovne krize in si prizadevati za preprečevanje konfliktov, kar vključuje zagotavljanje humanitarne in materialne pomoči ter spoštovanje mednarodnega prava in človekovih pravic," je dejala Fajon.
V kontekstu preprečevanja konfliktov je poudarila še pomen vodne diplomacije. "Za nas bodo ključna tudi prizadevanja za mir in varnost v regiji. To pomeni čimprejšnje končanje ruske agresije v Ukrajini in zagotavljanje stabilnosti na Zahodnem Balkanu," je nadaljevala v odgovoru na vprašanje poslanca Svobode Dušana Stojanoviča o smernicah Slovenije med članstvom v VS-ju ZN-a.
Ob tem je naznanila, da trenutno potekajo pogovori s predsednico Natašo Pirc Musar, predsednikom vlade Robertom Golobom ter drugimi akterji o neuradnem začrtanju političnih smernic, ki bi jih lahko predstavili že čez teden dni. "Želja je tudi, da bi vzpostavili širšo koordinacijsko skupino, v katero bi bile vključene vse državne institucije in civilna družba, ki bi lahko prispevale in sodelovale pri projektu," je dejala in dodala, da bo do konca leta opravila pogovore z nestalnimi članicami, tako z novo izvoljenimi kot odhajajočimi, da se Slovenija čim bolje pripravi na prevzem sedeža.
Tudi Fajon za temeljito razpravo glede odločanja s kvalificirano večino o zunanji in varnostni politiki EU-ja
Člani odbora so na seji izglasovali tudi pobudo o sklicu javne predstavitve mnenj glede odločanja s kvalificirano večino o zunanji in varnostni politiki EU-ja. Pobudo je podal predsednik OZP-ja Predrag Baković, z njo pa si želi doseči, da bi bil odbor aktivnejše vključen v razpravo. Na predstavitev mnenj bodo povabljeni strokovnjaki in zainteresirana javnost, potekala pa naj bi jeseni.
Pobudo je pozdravila tudi ministrica Fajon. "Opraviti moramo temeljito razpravo o tem, kaj se dogaja na področju glasovanja v zunanji in varnosti politiki EU-ja," je dejala in dodala, da je za Slovenijo pomembna predvsem enotnost EU-ja, vključno s tem, da se upošteva tudi glas majhnih držav članic.
Spomnila je, da že potekajo pogovori v okviru neformalne skupine za odločanje s kvalificirano večino o zunanji in varnostni politiki EU-ja, v kateri je tudi Slovenija. Pri izboljšanju procesa odločanja v Uniji ne bo šlo za nikakršno spreminjanje obstoječih pogodb, Slovenija pa v skupini sodeluje tudi zato, da zaščiti lastne interese, je še pojasnila.
Fajon o preprodaji orožja v Rusijo: Podjetje ni nikoli zaprosilo za izvoz v Rusijo
V odgovoru na vprašanje poslanca SDS-a Anžeta Logarja o domnevnem zalaganju Rusije z orožjem slovenskega podjetja pa je Fajon odgovorila, da zadevno podjetje na zunanjem ministrstvu ni nikoli zaprosilo za dovoljenje za uvoz ali izvoz streliva. "Glede na analizo izvoznih carinskih deklaracij to podjetje ni neposredno izvažalo v Rusijo. Pristojni organi v Sloveniji pa so že sprožili ustrezne postopke za ugotavljanje dejstev z omenjenim podjetjem," je dodala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje