Z desetimi glasovi za in osmimi proti je komisija odločila, da državnemu zboru predlaga Gasparijevo imenovanje. Podpirajo ga poslanci LDS-a, SD-ja, SLS-a in DeSUS-a, nasprotujejo pa mu poslanci SDS-a, NSi-ja in SNS-a.
Predsednik države Janez Drnovšek vztraja pri svojih razlogih, na podlagi katerih se je odločil, da Gasparija predlaga tudi za naslednji mandat. Še vedno držijo tiste obrazložitve, na katerih temelji predsednikova odločitev, da predlaga Gasparija, je pojasnila Magdalena Tovornik iz predsednikovega urada. Predsednik države je predlagal Gasparija za guvernerja, ker je z dolgoletnimi izkušnjami in znanjem ter zvestobo mladi državi dokazal, da zna in zmore uspešno voditi Banko Slovenije.
SDS Gasparija ne podpira
V SDS-u imajo mnogo pripomb na Gasparijevo delo, čeprav mu pripisujejo določene zasluge za izpolnjevanje meril za prevzem evra, po besedah Jožeta Tanka pa je treba pogledati tudi v preteklost. Gaspariju in BS-ju SDS očita nekatere naloge, ki niso bile opravljene dovolj kakovostno, to je preoblikovanje hranilno-kreditnih služb in ravnanje v primeru Zavarovalnice Triglav in SIB banke.
Sašo Peče iz SNS-a meni, da je neprimerno, da Drnovšek Gasparija izpostavlja kot edinega zaslužnega za izpolnjevanje konvergenčnih meril. Dodal je, da je pod Gasparijevim vodenjem zatajila nadzorstvena funkcija bančniškega sistema.
NSi: Z vstopom na evroobmočje se je funkcija guvernerja spremenila
V NSi-ju so opozorili, da se je z vstopom Slovenije na evroobmočje funkcija guvernerja Banke Slovenija spremenila in ostala povsem nadzorna, zato je treba prihodnjega guvernerja gledati v luči nadzornika nad bančnim poslovanjem. Prav na področju nadzora pa Janez Drobnič Banki Slovenije očita nekaj napak v preteklosti, zlasti neažurno odzivanje.
LDS zavrnil Pečetove očitke
Gasparijevo kandidaturo zagovarjajo v LDS-u, kjer so zavrnili očitke poslanca SNS-a in dodali, da bi bila Slovenija še vedno v čakalnici za evro, če bi bii očitki utemeljeni. Milan M. Cvikl je opozoril, da državni zbor odloča o temeljni neodvisnosti Banke Slovenija, in sicer o kadrovski neodvisnosti.
V poslanski skupini SD-ja Gasparija soglasno podpirajo, saj so prepričani, da je guverner s svojim dosedanjim delom bistveno pripomogel k temu, da je bila Slovenija sprejeta najprej v EU, potem pa še na območje evra.
Poslanci ljudske stranke vztrajajo pri podpori Gaspariju, poslanec SLS-a Josip Bajc pa se je vprašal, kaj se je zgodilo od 1. januarja, ko je Slovenija prevzela evro in je bil Gaspari deležen vseh pohval, do zdaj, ko se stvari obračajo na glavo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje