Evropska unija, pa tudi majhne in srednje velike države, se bodo po mnenju Pirc Musar z izzivi morale spoprijeti resno, preudarno in pogumno ter predvsem skupaj. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Evropska unija, pa tudi majhne in srednje velike države, se bodo po mnenju Pirc Musar z izzivi morale spoprijeti resno, preudarno in pogumno ter predvsem skupaj. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

"Za nami je naporno leto," je poudaril predsednik vlade Robert Golob. Predsednica republike Nataša Pirc Musar pa je dejala, da v leto 2025 vstopamo z dediščino volitev, na katerih so zmagali populisti, vojn v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu, podnebne krize ter čedalje večjega prepada med revnimi in bogatimi.

"Če se bodo uresničile napovedi o carinski vojni, bo ta prizadela ves svet," je opozorila Pirc Musar. Omenila je tudi zviševanje izdatkov za obrambo, ki se mu ne bo mogoče izogniti, utegne pa ogroziti razvoj drugih javnih storitev.

"Leto pred nami bo leto še kar naprej trajajočega rivalstva med velesilami," je ocenila Nataša Pirc Musar. Foto: BoBo

Omenila je tudi nove akterje v svetu – bogate posameznike, ki lahko kupujejo medijski prostor ali celo neposredno podpirajo izbrane politične opcije po svetu.

Tako premier kot predsednica sta izrazila upanje, da se bosta čim prej končali vojni v Gazi in Ukrajini. Za Gazo je glede na navedbe pogajalcev dogovor o prekinitvi ognja blizu, za Ukrajino pa Golob in Pirc Musar verjameta, da bi bilo leto 2025 lahko priložnost za mir.

Med izzivi vidita tudi širitev EU-ja. "Verjamem, da se Evropa zaveda priložnosti in odgovornosti glede širitve," je dejal Golob. Izrazil je prepričanje, da bodo v prihodnjih petih letih izpolnjeni pogoji za vstop dveh ali celo treh kandidatk v unijo, tudi po zaslugi evropske komisarke iz Slovenije Marte Kos.

Evropska unija, pa tudi majhne in srednje velike države, se bodo po mnenju Pirc Musar z izzivi morale spoprijeti resno, preudarno in pogumno ter predvsem skupaj. Pot do napredka je po njenih besedah v politiki vključenosti, ki jo je treba uresničevati tako v soseščini kot v regiji in tudi globalno.

Slovenija se zaveda pomena vključenosti

Tako premier kot predsednica sta izrazila upanje, da se bosta čim prej končali vojni v Gazi in Ukrajini. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Tako premier kot predsednica sta izrazila upanje, da se bosta čim prej končali vojni v Gazi in Ukrajini. Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

Poudarila je še, da se Slovenija kot nestalna članica Varnostnega sveta ZN-a zaveda pomena vključenosti na svetovni ravni in se dejavno pogovarja z vsemi državami sveta, pri čemer poudarja pomen spoštovanja mednarodnega prava v mednarodnih odnosih. Zato so za Slovenijo genocidna ravnanja Izraela v Gazi nesprejemljiva, tako kot tudi neupoštevanje odločb mednarodnih sodišč in vojni zločini drugje po svetu, je dejala.

Pirc Musar je v nagovoru tudi pozvala diplomate, naj imajo pred očmi samo vključujočo dolgoročno razvojno vizijo, utemeljeno na vrednotah, ki človeka naredijo človeka, ne glede na medsebojne razlike.

Tuje diplomate, akreditirane v Sloveniji, je na vsakoletnem sprejemu nagovoril tudi doajen diplomatskega zbora, apostolski nuncij Jean-Marie Speich. Udeležbo na tradicionalnem sprejemu je potrdilo okoli 70 diplomatskih predstavnikov.

Doajen je v imenu vseh kolegov diplomatov pohvalil politično in gospodarsko dinamičnost Slovenije ter njeno aktivnost v Varnostnem svetu ZN-a. Omenil je tudi pogum Slovenije pri spodbujanju dialoga za mir in dejal, da veleposlaniki opažajo nov pristop k zmanjšanju tveganja za konflikte s ciljem spodbujanja miru in blaginje.