Robert Golob je nagovoril udeležence vrha Obrambna in varnostna strategija enotnosti. Foto: Vlada RS/X
Robert Golob je nagovoril udeležence vrha Obrambna in varnostna strategija enotnosti. Foto: Vlada RS/X

V znak podpore Ukrajini so v Kijev prispeli številni evropski voditelji. Osebno bodo na srečanju z Volodimirjem Zelenskim sodelovali predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, večina evropskih komisarjev, predsednik Evropskega sveta Antonio Costa in španski premier Pedro Sanchez.

Osebno ali virtualno se jim bodo pridružili še predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola ter voditelji Litve, Latvije, Malte in Kanade.

"Danes sem še bolj kot običajno v mislih z družinami, prijatelji in bližnjimi vseh ukrajinskih žrtev, z vsem ukrajinskim narodom. Slovenija je solidarna z ukrajinskim narodom, ki brani tudi naše skupne vrednote svobodo, demokracijo in človekovo dostojanstvo. Slovenija je odločna zagovornica mednarodnega prava," so nagovor premierja Roberta Goloba povzeli na vladi in objavili na omrežju X.

"Slovenija si bo, zlasti kot članica Varnostnega sveta Združenih narodov, še naprej prizadevala, da pridemo do zaključka spopadov in pravičnega miru," je povedal Golob.

Premier Golob je sicer v petek govoril po telefonu z ukrajinskim predsednikom Zelenskim, ki se je zahvalil Sloveniji za vso izraženo pomoč Ukrajini. Spregovorila sta o nadaljnji podpori Slovenije na mednarodnem prizorišču, predvsem v okviru Varnostnega sveta OZN-a.

V znak podpore Ukrajini so v Kijev prispeli številni evropski voditelji. Foto: EPA
V znak podpore Ukrajini so v Kijev prispeli številni evropski voditelji. Foto: EPA

Pirc Musar: Vojna se mora končati

Nujno je, da se vojna čim prej konča in se oblikuje dogovor med sprtima stranema o prihodnosti medsebojnih odnosov, je ob današnji tretji obletnici ruske agresije na Ukrajino sporočila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Poudarila je, da mora biti Ukrajina v iskanju dogovora enakopraven sogovornik.

"Nujno je, da se vojna čim prej konča in oblikuje dogovor med sprtima stranema o prihodnosti medsebojnih odnosov. V iskanju dogovora mora biti Ukrajina enakopraven sogovornik, še toliko bolj zato, ker je žrtev agresije; ker je vpletena v vojno, ki je sama ni hotela," je na omrežju X zapisala predsednica.

Po njenih besedah bi bilo vsiljevanje miru pod pogoji, ki jih Ukrajina ne more sprejeti, zelo slabo sporočilo za reševanje konfliktov drugod po svetu. S tega vidika je po njenem mnenju vloga Evrope še toliko pomembnejša.

"Evropa, ki je svojo integracijo začela na pepelu druge svetovne vojne, nosi posebno odgovornost, da podpre in uveljavlja Ukrajino kot enakovrednega sogovornika pri njenih prizadevanjih za mir, tak, ki ga ne bo podpisala s tresočo roko," je še zapisala Pirc Musar, ki meni tudi, da je odgovornost za nešteto žrtev in humanitarno krizo v Ukrajini jasna.