Poslanec SDS-a Vinko Gorenak je o prenosu tožilstva pod okrilje notranjega ministrstva v oddaji Pogledi Slovenije dejal, da je zanimivo, da je generalni državni tožilec Zvonko Fišer rekel, da je to neprimerno in nedopustno, ne pa da je neustavno. Poudaril je, da podrejanja tožilstva ne more biti, saj zakon o tožilstvu to preprečuje.
Nekdanji minister za pravosodje Aleš Zalar je na očitke o strankarskem kadrovanju odgovoril, da kot minister nima večinskega vpliva na sestavo državnotožilskega sveta, o Hariju Furlanu pa je dejal, da ga je le predlagal za vodjo specializiranih tožilcev. Kot glavno težavo zdajšnje skupine tožilcev je izpostavil kadrovsko podhranjenost, kar so poskušali rešiti z zakonom o tožilstvu, vendar, kot pravi, novih imenovanj ni mogoče izpeljati pred imenovanjem vodje specializiranega tožilstva.
Gorenak je nato Zalarju repliciral, da se njegov čas izteka in da v tem obdobju počne nedopustne stvari. Predvsem naj bi Zalar po njegovih besedah v zadnjem trenutku vlekel kadrovske poteze. Opozoril je še, da je Zoran Janković v predkazenskem postopku od maja lani in da od takrat ni bilo izvedene niti ene preiskave, v primeru Janeza Janše pa naj bi bila izvedena že v enem mesecu.
Slovenija = Savdska Arabija?
Zalar predlogu koalicije očita protiustavnost, ker so v zakon o vladi zapisali, da se vse pristojnosti pravosodnega ministra prenesejo na notranjega ministra že to soboto. Gorenaku je očital tudi, da so spregledali nekaj pomembnih trenutnih določil, kot npr. da lahko pravosodni minister v nekaterih primerih odobri kazenski pregon.
"Naredili ste napako in niste želeli storiti koraka nazaj," je dejal. Po njegovih besedah ima takšno ureditev samo Savdska Arabija.
Barbara Brezigar je ponovila, da se ne strinja s tem, da je tožilstvo podrejeno izvršilni veji oblasti in da je izvirni greh v predlogu tožilskega zakona, kjer je bilo celo zapisano, da je tožilstvo del izvršilne veje oblasti.
Zalar je pojasnil, da je pri tem vztrajala pravna služba vlade in "šele po dolgotrajnih pogovorih" so to določbo umaknili. Poudaril je, da si je celo sam odvzel nekaj pooblastil in povečal vpliv državnotožilskega sveta.
Jevšek: Poteza ni na mestu
Odvetnik Franci Matoz je izpostavil, da ni najpomembnejši resor, pod katerim bo tožilstvo, ampak vsebina zakona o tožilstvu. "Noben vik in krik ni bil, ko je LDS celoten mandat obvladoval oba resorja," je izpostavil in opozoril, da se danes problematizira, ker bo SDS obvladoval MNZ. Pojasnil je še, da bo prišlo do menjave državne tožilke Blanke Žgajnar, "ki je delala dobro", na položaju vodje specializiranega tožilstva in da bo ji tudi odvzet spis iz postopka proti Jankoviću.
Nekdanji kriminalist Aleksander Jevšek je zatrdil, da je ob splošnem nezaupanju v pravni red prenos tožilstva pod MNZ poteza, ki ni na mestu. Tožilstvo je po njegovem mnenju pomembna varovalka na relaciji policija-tožilstvo-sodišča. Kot pravi, si ne predstavlja, kako bo videti izvajanje nadzora tožilstva, če bosta policija in tožilstvo v isti hiši.
Zalar: Delali bodo lahko naprej
Zalar je prav tako zanikal, da poskuša stranka LDS z imenovanjem sekretarja na ministrstvu za pravosodje Boštjana Škrleca za višjega državnega tožilca obdržati vpliv na tožilstvo. Vse je naravnano na to, da se preganja kriminal, ki je spodjedel državo, je zatrdil minister.
Dodal je, da je bil Škrlec, preden prišel na mesto sekretarja, tožilec in ni strankarski človek, temveč strokovnjak. Ob pomisleku, da vendarle je strankarski človek, saj je celo v oddaji zagovarjal politiko LDS-a, je le ponovil, da je strokovnjak.
Brezigarjeva po drugi strani meni, da specializirana skupina tožilcev dobro deluje pod vodstvom Blanke Žgajnar in se ne mudi s spremembami. Te bodo namreč posegle v reševanje pomembnih zadev in presekale delo tožilcev v konkretnih zadevah. Novo tožilstvo tudi ne bo imelo večjih pristojnosti kot skupina, poleg tega ne bo imelo 21 članov, saj jih bo 11 še delalo na matičnih tožilstvih in bodo le delali za specializirano tožilstvo, je izpostavila.
Minister ji je ugovarjal, češ da delo ne bo presekano, ampak se bo pospešilo delo skupine in se jo okrepilo na 21 članov. "Zato se mudi," je pojasnil. Zatrdil je, da bodo vsi lahko še naprej opravljali svoje delo in bodo še naprej lahko delali na svojih spisih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje