Vurs je razširil območje, na katerem bodo izvajali preventivno cepljenje. Poizvedbe na terenu so pokazale, da je v prvem primeru okužbe goveda v Žičah pri Slovenskih Konjicah, ko je poginilo več živali naenkrat, šlo za okužbo iz hrane, torej iz krme, kot se po navadi okužba pri živalih tudi zgodi, pojasnjuje direktorica veterinarske uprave (Vurs).
Prvi kmet je pasel ob reki Dravinji, poleg tega je polagal suho krmo. "Domnevamo, da je okužena slednja," je dejala in dodala, da so od domačinov izvedeli, da je bilo na parcelah, kjer je bila pokošena krma, nekoč grobišče oziroma jama grobnica, kamor so poginule živali zakopavali.
Drugi primer, ki se je pojavil v sredo v Kamni Gori, s tem nima nič skupnega. Ta kmet je na hribu, krme in paše nima na istih površinah, kot jo je imel prvi kmet. Je pa kosil in delal silažo, krmno in koruzno, na svojih in sosednjih površinah, ki jih ima v najemu. Po pogovorih pa so izvedeli, da so bila prav tako tudi na teh parcelah nekoč pokopališča za živali razlaga Čadonič Špeličeva.
Za izbruh bolezni verjetno krive poplave
"Antraks ni klasična kužna bolezen, gre za bolezen, kjer zbolijo posamezne živali, največkrat se okužijo s krmo ali v hlevu s tesnim kontaktom ali z izločki kužne živali," pojasnjuje. Na tem območju, kjer sta se pojavila oba primera, so bile poplave, letos še posebej izrazite predvsem 23. avgusta. Takrat so bile poplavljene tudi površine, od koder je krma. "Ravno te poplave so po našem vzrok, da so spore priplavale na površino, kontaminirale krmo in pozneje živali," meni Vida Čadonič Špelič.
"Veterinarji vemo, da so tudi klimatske spremembe lahko vzrok za širitev nekaterih tipičnih bolezni," je dejala in dodala, da je letos Svetovna organizacija za zdravje živali (OIE) poudarila, da se lahko pričakuje pojav tistih bolezni, ki so že pozabljene, predvsem takšnih, ki jih povzročajo spore ali vektorji.
Nekatere bolezni se spet pojavljajo
Oboje se v Evropi tudi potrjuje. "Imamo bolezen plavega jezika, ki se prenaša z vektorji, in redkeje tudi bolezen antraks," je pojasnila. Zadnji primer je bil na Finskem septembra letos, lani pa je bil tudi v Franciji, na Madžarskem, v Italiji in Romuniji, ima ga tudi Hrvaška. To so bolezni, ki niso izumrle in se sporadično pojavljajo, k ponovnemu pojavu pa je pripomoglo tudi to, da so svet in Evropo zajele podnebne spremembe, zatrjuje direktorica veterinarske uprave.
Območje s posebnimi ukrepi razširjeno
Ob sumu na antraks so bili takoj izrečeni ukrepi, ki prepovedujejo promet z živalmi, razvažanje gnoja in gnojevke, klanja živali, neškodljivo odstranjevanje trupel, dezinfekcija in dezinsekcija, zamenjava krme in postavitev dezbariere na kmetiji.
Vurs je zaradi omenjenih okužb z antraksom razširil območje, na katerem bodo izvajali cepljenje. Razširjeni "antraksni distrikt" zajema 373 kmetijskih gospodarstev oziroma 5.295 govedi in 478 glav drobnice, je pojasnila Čadonič Špeličeva.
C. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje