Takole je Grad 1. aprila nastopil 9-letni mandat. Foto: MMC RTV SLO
Takole je Grad 1. aprila nastopil 9-letni mandat. Foto: MMC RTV SLO
Grad odhaja z ustavnega sodišča

Grad je opozoril na obremenjenost in zasutost ustavnega sodišča z bagatelnimi konkretnimi zadevami. Za razrešitev pa se je odločil tudi iz osebnih razlogov, saj mu bolj leži ukvarjanje z abstraktnimi zadevami. Grad je mandat prevzel 1. aprila 2007, na ustavnem sodišču pa bo ostal do 31. januarja 2008.

Pravosodni minister Lovro Šturm je predtem dejal, da je do takšnih odstopov v preteklosti že prihajalo, zadnji pa ne bi smel povzročiti krize na ustavnem sodišču.

Pred Gradom sta s funkcije tako odstopila že Anton Perinič in Miroslava Geč Korošec, zaradi odhoda na Evropsko sodišče za človekove pravice pa je mandat predčasno končal tudi Boštjan M. Zupančič.

Türkov ognjeni krst
Pred novoizvoljenim predsednikom države Danilom Türkom je tako v začetku prihodnjega leta težka naloga, saj mora predlagati kar štiri ustavne sodnike. Za tri prosta mesta je že objavljen poziv za zbiranje kandidatur.

V preteklosti se je že zgodilo, da je bilo ustavno sodišče nepopolno, in če "manjka" več sodnikov, je onemogočeno sprejemanje odločitev, za katere je potrebna dvetretjinska večina, je za MMC pred dnevi dejal profesor ustavnega prava Igor Kaučič.

Po njegovem mnenju je za težave, ki jih ima predsednik republike pri imenovanju novih ustavnih sodnikov, več razlogov: način dela sodišča, ki ni samo varuh ustave, ampak se mora ukvarjati s kupom zadev, ki ne sodijo k njegovemu delu, in je zato za vrhunske pravne strokovnjake delo nezanimivo. Kaučič tudi meni, da plače niso ravno mamljive.

Krivic: Za izboljšanje razmer na ustavnem sodišču nujni dve stvari
Nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic odstop Grada kot protest zaradi preobremenjenosti ustavnega sodišča in vedno slabše kadrovske zasedbe pozdravlja, vendar pa se mu zdi njegova odločitev sporna, ker je bil komaj izvoljen in ker je v sedanji sestavi ustavnega sodišča eden redkih strokovnjakov s pravnih fakultet, ki so nujno potrebni za kakovostno delo ustavnega sodišča. Krivic je dodal, da preobremenjenost ustavnega sodišča in vedno slabša kadrovska zasedba povzročata razmere, v katerih na ustavnem sodišču ni več mogoče delati, za izboljšanje razmer na sodišču pa vidi dva nujna pogoja. To sta korenita razbremenitev ustavnega sodišča in bistveno povečanje plač ustavnih sodnikov.

Nekdanja ustavna sodnica Dragica Wedam Lukič, ki jo je zamenjal prav Grad, pa Gradovo odločitev obžaluje in pravi, da je to njegova osebna odločitev.

Grad odhaja z ustavnega sodišča