Branko Grims, poslanec SDS-a. Foto: MMC RTV SLO/Aljoša Masten
Branko Grims, poslanec SDS-a. Foto: MMC RTV SLO/Aljoša Masten

Kot izvedenca se je poklicalo človeka, ki je bil vodja konkurenčnega projekta.

Branko Grims

Z izjemno ostrimi osebnimi napadi, z aktivnim blokiranjem dela preiskovalne komisije DZ-ja o aferi Patria želi koalicija na vsak način utišati ter zakriti "pravo resnico" o ozadju afere, je na novinarski konferenci dejal poslanec SDS-a Branko Grims. Poleg osebnih napadov nanj je omenil tudi napade na njegovo družino, ne le na otroke, ampak tudi na očeta in pred nekaj meseci umrlo mamo - vse to ni naključje, trdi.
Kakšno ozadje?
Pri tem je izpostavil po njegovem mnenju zavestno ignoriranje konflikta interesov, ki naj bi ga zagrešil Milan M. Cvikl, še kot poslanec SD-ja in vodja takratne komisije o aferi Patria. Kot sodnega izvedenca za javna naročila in nakup orožja je namreč na komisijo povabil Ivana Prebila, ki je registriran kot sodni izvedenec izključno za področji cestnega prometa in raziskave prometnih nezgod.

Prebil je bil v sodnem registru, ki ga navaja Grims, v letu 2008 naveden kot zastopnik podjetja Viator & Vektor, ki ima v lasti Sistemsko tehniko, kot zastopnik za sklepanje poslov, pa tudi med nadzornimi organi. Še več, Prebil je bil član projektnega sveta in vodja podprojekta KRPAN 8 x 8, ki je konkuriral na razpisu za nakup osemkolesnikov. Grims še navaja, da je Prebil na sporni seji komisije predsednika Cvikla o konfliktu interesov obvestil, a Cvikl da se je zavestno odločil za po njegovi oceni koruptivno dejanje. Grims meni, da bi morali ukrepati "pristojni organi" v okviru kazenskega zakonika.

Opozarjalo tudi ministrstvo za obrambo
Grims v argumentaciji navaja tudi dopis ministrstva za obrambo iz leta 2008: "Z imenovanjem dr. Ivana Prebila za izvedenca v postopku preiskovalne komisije je prišlo do očitnega konflikta interesov in je bila široko odprta pot za kršitev varovanja poslovne skrivnosti." Tudi ministrstvo je takrat zapisalo, da je Prebil neposredno poslovno povezan s skupino V & V in vodja podprojekta KRPAN 8 x 8.

"Delo komisije blokirajo že od samega začetka"
Po Grimsovem mnenju so menjavo prvega predsednika (Zvonka Černača) zdajšnje komisije, ki preiskuje ozadje afere Patria, in s poskusom menjave tudi njega samega (oboje tako, da so ju določili za priči) ves čas poskušajo blokirati delo. Nadalje naj bi to počeli tudi z incidentom Jelinčič-Slapnik, trenutno pa po Grimsovi oceni ignorirajo ustavno presojo člena, ki omogoča zamenjavo predsednika komisije in so že sklicali sejo mandatno-volilne komisije za zamenjavo. "Zakaj tako hitenje," se sprašuje.

Lahko s tem pade tudi sojenje Erjavcu?
Po Grimsovih besedah je potem to pričanje za izdajo načelnega mnenja uporabil tudi tedajšnji predsednik komisije za boj proti korupciji Drago Kos in to pričanje označil za "neodvisno mnenje strokovnjaka za javna naročila". Grims se ob tem sprašuje, koliko je še dokumentov, ki temeljijo na tem po njegovi oceni ničnem pričanju in mnenju. Vredno bi bilo preveriti, koliko je takih dokumentov na sojenju nekdanjemu obrambnemu ministru Karlu Erjavcu v okviru afere Patria.

Analiza podjetja Patria, v kateri ugotavljajo, da v Sloveniji vlada koruptivno ozračje in da je skorumpirana tudi vlada, je bila končana v začetku leta 2004, pa se torej nanaša izključno na vlado Antona Ropa, je sklenil poslanec SDS-a.

Kot izvedenca se je poklicalo človeka, ki je bil vodja konkurenčnega projekta.

Branko Grims