Vhod v rudnik, kjer so raziskovalci pred 13 leti našli posmrtne ostanke žrtev povojnih pobojev. Foto: BoBo/Tina Kosec
Vhod v rudnik, kjer so raziskovalci pred 13 leti našli posmrtne ostanke žrtev povojnih pobojev. Foto: BoBo/Tina Kosec

Raziskovalci so leta 2009 v opuščenem rovu rudnika rjavega premoga Huda Jama pri Laškem, ki je deloval med letoma 1902 in 1942, odkrili osem plasti mumificiranih trupel. Ugotovljeno je bilo, da so to posmrtni ostanki najmanj 1410 žrtev, večinoma pripadnikov vojaških sil NDH-ja, domobrancev in civilistov, ki so bili ubiti maja in junija 1945.

Posmrtni ostanki žrtev so bili izkopani in preseljeni v spominski park Dobrava pri Mariboru, vhod v rov pa je bil leta 2021 rekonstruiran v stanje iz leta 1920. Vlada je na četrtkovi seji izdala odlok o razglasitvi Grobišča Barbara rov v Hudi Jami za kulturni spomenik državnega pomena.

Kot so sporočili z ministrstva za kulturo, grobišče obsega prostor pred vhodom v rov, vhod v obliki rekonstruiranega portala z napisom in letnicama delovanja, več kot 350-metrski rov, vklesan v kamnit masiv hriba, ki se po 300 metrih odcepi v desni krak, ki vodi v prostor nekdanje strojnice Barbara in nadaljuje v rov t. i. kostnice, kjer so bili ob raziskavah začasno hranjeni posmrtni ostanki žrtev.

Po 320 metrih se osrednji vhodni rov odcepi v levi krak, dolg približno 400 metrov, kjer so na polovici dejansko usmrtili žrtve in jih z več lesenimi in betonskimi pregradami zazidali. Kljub odstranitvi pregrad v fazi odkrivanja in raziskovanja ostankov žrtev so ostaline pregrad še vidne, prav tako vse strukturne sestavine nekdanjega rudnika razen tehnične opreme, ki je bila že pred časom odstranjena.