Seje odbora za okolje in prostor se je udeležil tudi minister za okolje Roko Žarnić. Foto: MMC RTV SLO
Seje odbora za okolje in prostor se je udeležil tudi minister za okolje Roko Žarnić. Foto: MMC RTV SLO

Bil bi zelo srečen, če bi lahko vsakomur dal po 1.000 evrov in si tako nabiral politične točke.

Roko Žarnić, minister za okolje in prostor
Robert Hrovat, SDS
Robert Hrovat je prepričan, da bi morala država več pozornosti nameniti reševanju stanovanjske problematike mladih družin. Foto: BoBo
Ljubljana
Kako do stanovanja? Foto: BoBo

"Zakaj ste se odločili, da subvencije za mlade družine znižate s 300 na 120 evrov," je uvodoma na seji odbora za okolje in prostor ministra za okolje in prostor Roka Žarnića povprašal poslanec SDS-a Robert Hrovat. V stranki so po njegovih besedah namreč mnenja, da omenjeni ukrep ni sprejemljiv ter da "vlada in ministrstvo ne vidita prioritete na tem področju". Hrovat je poudaril, da pričakuje konstruktivno razpravo in da na odboru dosežejo rešitev, kje bi bilo na drugih segmentih mogoče privarčevati, da bi subvencija ostala v že določenem znesku.

Do subvencij bi lahko bilo upravičenih 11.000 družin s približno 40.000 družinskimi člani, je povedal Horvat, ki meni, da bi država morala varčevati kje drugje. "Recimo pri najemu NPU-ja." Obrazložitve, da so sredstva omejena in da denarja ni, kot je poudaril, ne sprejema.

Minister Roko Žarnić je pojasnil, da ne gre za težavo ministrstva za okolje in prostor, ampak "tistega, ki reže kolač". Dejal je, da so v proračunu zahtevali 11 milijonov evrov, "s katerimi bi lahko servisirali 300 evrov na upravičenca". "Po vseh bojih nam je uspelo to, da lahko subvencioniramo v višini 120 evrov," je dodal, saj je od prvotno mišljenih 150 evrov na družinskega člana po rebalansu mogoče zagotoviti manj.

Žarnić je razpravo na odboru podprl. Prepričan je, da mu odbor lahko pomaga priti do denarja, saj bo ministrstvo prihodnje leto za to potrebovalo 13,65 milijona evrov.

Primož Pirc, direktor stanovanjskega sklada, pa je pojasnil, da se število vlog za subvencije vsako leto poviša. Lani je bilo po njegovih besedah vlog za prvo reševanje stanovanjskega vprašanja 2.163, za subvencioniranje tržnega najema stanovanja pa 6.800.

Žarnić: Treba je iti v smer najemanja stanovanj, ne v nakup
Minister je še dejal, da je Slovenija na samem vrhu po številu lastniških stanovanj, kar je posledica "narave razmišljanja prebivalstva". "Strokovnjaki opozarjajo, da se moramo premakniti v smer najemniškega razmerja," je zatrdil in dodal, da meni, da je bolje subvencionirati najemnino stanovanja.

Žarnić je še povedal, da so potrebne spremembe pri urejanju najemnih razmerij, vendar je vsekakor "pozornost treba usmeriti v to smer", saj mora biti družina ekonomsko zelo močna, če želi stanovanje kupiti.
"Žarnič sesul 505 predlogov"
Predsednik Mladinskega sveta Slovenije Kamal Izidor Shaker je se je strinjal s stališči, ki so jih predstavili poslanci opozicije, saj meni, da je na mladih neodgovorno varčevati. Izrazil je tudi zadovoljstvo, da so se o tej tematiki pogovori sploh začeli. Bil pa je kritičen do ministra Žarniča. "Slišali smo tisoč in en razlog za napisati nacionalni program, tisoč in eno rešitev problematike, ki bi jo lahko zapisali v nacionalni program, a jih je minister 505 že sesul." Poudaril pa je, da je pri reševanju te problematike treba doseči dogovor in napisati nacionalni program.

"Poslanci podprli nacionalni program"
Po končani razpravi so poslanci potrdili sklep, ki določa 300 evrov subvencije, predlog sklepa, naj vlada in ministrstvo za okolje pripravita konkretne ukrepe za reševanje stanovanjske problematike mladih in mladih družin, ter predlog, naj se preučijo možnosti dopolnitve zakonodaje, s čimer bi najemnikom stanovanj sklada omogočili vlaganje v stanovanja, pri čemer bi se vložen denar pobotal z najemnino.

Poslanci so ministrstvo za okolje in vlado pozvali, naj sprejmeta nacionalni program zagotavljanja dostopa do stanovanj za mlade in mlade družine, prazna stanovanja v državni lasti, ki jih je leta 2009 za pet let prepustila v brezplačno uporabo stanovanjskemu skladu, pa naj prenese v trajno last sklada.

SDM: Potreben je nacionalni program
Na problematiko subvencioniranja mladih družin so se odzvali tudi v Slovenski demokratski mladini, kjer poudarjajo, da "smo mladi namreč večinoma vezani na nestabilne zaposlitve, ki so vezane na fleksibilen delovni čas, zaposlitve za nedoločen čas, nizke prejemke itd. Medtem so cene stanovanj na trgu zelo visoke, predvsem na območjih, kjer se pojavlja največ delovnih mest (urbana središča in okolica)."

V SDM-ju zato državi predlagajo, da pri tistih mladih, ki so zaposleni za določen delovni čas, prevzame poroštvo za posojila ali razmisli o stimulativni davčni politiki (oprostitev DDV-ja …) ob nakupu prvega stanovanja. Opozarjajo tudi, da je trg najemniških stanovanj izredno majhen, nad njim pa ni nadzora. "Problem je namreč v visoki obdavčitvi najemniških stanovanj, kar se posledično odraža v visoki stopnji črnega najema," pojasnjujejo.

"Slovenska demokratska mladina poziva ministrstvo za okolje in prostor in Vlado Republike Slovenije, da sprejmeta nacionalni program zagotavljanja dostopa do stanovanj za mlade in ohranita dosedanjo višino subvencij, s čimer se bosta problema lotili reševati dolgoročno. Prepričani smo, da je ureditev stanovanjske problematike mladih nujen korak k izboljšanju položaja mladih in posledično k zagotavljanju trajnostnega družbenega življenja," so sklenili.

Bil bi zelo srečen, če bi lahko vsakomur dal po 1.000 evrov in si tako nabiral politične točke.

Roko Žarnić, minister za okolje in prostor