Janez Janša se je namreč na družbenem omrežju X v sredo razpisal o domnevnem scenariju, cilj katerega naj bi bil po njegovem mnenju "skrajšati muke Golobovi koaliciji in hkrati preprečiti oblikovanje desnosredinske razvojne vlade".
Prepričan je, da sta skladno s tem scenarijem tarči dve največji parlamentarni stranki Gibanje Svoboda in SDS, in sicer naj bi bil cilj po njegovih navedbah razgradnja prve in oslabitev druge. Ob tem vleče vzporednice s parlamentarnimi volitvami 2011 in tedanjima političnima akterjema na strankarskem parketu Zoranom Jankovićem in Gregorjem Virantom. Predsednik največje opozicijske stranke tako verjame, da je cilj glasove Svobode preusmeriti na stranko Vesna oz. "nov obraz", aktualnega evropskega poslanca Vladimirja Prebiliča, čim več glasov za SDS pa preusmeriti k novonastajajoči stranki Anžeta Logarja. Ta bo, kot je Logar danes povedal za N1, vzpostavljena na ustanovnem kongresu 16. novembra v Mariboru, imenovala pa se bo Demokrati, kot je namignil že v svojem prvem sporočilu po izstopu iz SDS-a.
Janša v svojem zapisu niza tudi korake, ki naj bi po njegovih besedah sledili v prihodnjih mesecih, vse do aprila prihodnje leto, ko bo po njegovem prepričanju čas za parlamentarne volitve.
Odzivi iz strank
V drugih parlamentarnih strankah so se Janšev zapis danes sicer odzvali, a sodeč po izjavah ga drugi politični akterji jemljejo vse prej kot resno.
"Zapisa Janeza Janše ne mislim komentirati. Verjetno pa zapis kot celota nakazuje, da verjetno malo izgublja strateškost, ki jo je imel, in je mogoče čas za upokojitev res tukaj," je po današnjih koalicijskih usklajevanjih komentiral namestnik vodje poslancev Svobode Lenart Žavbi.
Koordinatorica Levice Asta Vrečko medtem vzrok za zapis vidi v sojenju v zadevi Trenta. "Vidim, da očitno že predvideva, da bo obsojen in poskuša legitimirati to svojo obsodbo na način, da jo seveda megli z nekimi drugimi stvarmi," je dejala.
Predsednik SD-ja Matjaž Han pa je glede možnosti predčasnih volitev pred današnjo sejo vlade dejal le, da se ve, kdo ima ključe do predčasnih volitev. "Tisti, ki bo zbral 46 glasov, ali če kdo odstopi," je dodal.
Po njegovem mnenju sicer ob obstoječih parlamentarnih razmerjih volja za te ne obstaja. Enako o možnosti predčasnega konca mandata navajajo v Svobodi in Levici.
Medtem pa v NSi-ju menijo, da bi bile predčasne volitve možnost za konec "tragikomedije, ki jo predstavlja trenutna vlada". Po besedah strankinega poslanca Jerneja Vrtovca so namreč na slabšem zlasti ljudje, ki od tega, kar gledajo v DZ-ju in vladi, nimajo popolnoma nič.
Ljubljanski župan Zoran Janković, ki mu Janša še v novembru letos napoveduje obsodbo na prvi stopnji v enem od procesov, pa je zgolj spomnil, da trenutno nima nobenega procesa, ki bi bil v tej fazi. "Pošto pa dvigujem redno," je dodal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje