Poudaril je, da je slovenski narod ohranila slovenska govorjena in pisana beseda, a dodal, da bosta za napredek naroda potrebni tudi enotnost in odločnost.
Premier je spomnil na prvo slovensko knjigo, ki jo je prinesla reformacija s Primožem Trubarjem in s tem slovenski jezik umestila na zemljevid knjižnih jezikov, kar jim je uspelo v času, ki jim ni bil naklonjen.
Sporočilo, ki velja tudi danes
Primoža Trubarja, Adama Bohoriča in Jurija Dalmatina je označil za globoko razmišljujoče, pa tudi ustvarjalne in nemirne ljudi, ki so pogumno vstopali v takratni evropski intelektualni prostor. Njihovo sporočilo velja še danes, je dodal Janša.
Za napredek nujen tudi "isti" jezik pri sprejemanju odločitev
"Sporočilo, ki ga lahko danes črpamo iz njihovega dela, je, da je s trdno voljo in jasno vizijo mogoče doseči na videz nemogoče. Slovenska govorjena in pisana beseda je ohranila slovenski narod," je zapisal, a dodal, da jezik za obstoj naroda ne bo dovolj. "Potrebni bosta enotnost in odločnost. In isti jezik pri sprejemanju pomembnih odločitev," saj temelji, ki jih je skozi stoletja naše zgodovine razjedal čas, namreč danes niso več tako trdni, kot bi si želeli, je poudaril.
Obremenjeni z razjedami slabih odločitev
Po njegovem mnenju so namreč ti (temelji, op. a.) "obremenjeni z razjedami slabih odločitev in naplavin, ki jih desetletja po neurjih ni nihče odstranil". "Pustili smo, da se je na zidovih naselila plesen, ki razjeda naše vrednote. Vrednote, ki so jih spoštovali in cenili naši predniki. In na katerih so zrasli temelji slovenstva. Prezrli smo jasna opozorila in sledili lahkomiselnim pastem grabežljivosti in brezbrižnosti, ki so nas pripeljale v položaj, ko moramo ponovno razmišljati o svoji suverenosti," je razmere, kot jih vidi sam, slikovito opisal Janša.
Rešitev vidi v tem, da znova "stopimo skupaj" in se "odločimo za pravo pot". "Naj nam bodo odločnost, trdnost in vizija Primoža Trubarja, Jurija Dalmatina, Adama Bohoriča in drugih, ki so jim sledili, spodbuda, da to tudi dosežemo," je Janša še zapisal v poslanici.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje