Gasparija namreč postavljajo v slabo luč domneve, da naj bi slovenska centralna banka evropski posredovala tajne dokumente z negativnimi ocenami slovenskega gospodarstva. Dokumenti naj bi razkrivali slabe napovedi v zvezi z javnimi financami, a brez konkretnih dokazov.
Banka Slovenije ni škodovala
Gaspari je zagotovil, da Banka Slovenije mednarodnih institucij "nikoli ni obveščala o dogajanju v Sloveniji na način, ki bi povzročal poslabšanje ali celo kaj bolj dramatičnega". Od evropske centralne banke je dobil tudi dovoljenje za umik oznake zaupnosti z jesenskega poročila o fiskalni politiki, če bo to zahteval državni zbor.
Na voljo so vsi dokumenti, ki so bili poslani po ustrezni in vnaprej določeni poti, je povedal Gaspari in dodal, da bodo "na ta način dokazali, da so novice o tem, da je Banka Slovenije in moja malenkost blatila Slovenijo v tujini, neresnične, in da povzročajo tudi negativno odzivanje v tujini".
V torek sestanek Janše in Gasparija
Zaradi zapletov v zvezi z domnevnimi tajnimi dokumenti je guverner Banke Slovenija že prosil za sestanek s predsednikom vlade Janezom Janšo.
Dokumenti interno gradivo banke
V javnost naj bi prišli tudi dokumenti, ki jih Banka Slovenije nikoli ni poslala v tujino. Kako so se znašli v javnosti, pa namerava Gaspari ugotoviti s preiskavo. Šlo naj bi za interno gradivo Banke Slovenija, ki nikoli ni bilo uradno gradivo banke in ga nikoli ni obravnaval svet Banke Slovenija.
Finančni minister Andrej Bajuk zadeve ni želel komentirati, je pa poudaril, da je bila Slovenija pod drobnogledom in da bi težko kaj prikrivali, javnofinančni položaj pa je ocenil kot trden.
Je v ozadju spor s finančnim ministrom?
Pojavila so se tudi namigovanja, da so ta poročila vzork za spor med finančnim ministrom in guvernerjem, vendar pa Gaspari tega ne želi komentirati. Znano je namreč, da Nova Slovenija Gasparija pri ponovni kandidaturi za guvernerja ne podpira, bolj se namreč nagibajo k imenovanju Boštjana Jazbeca.
V petek so iz SNS sporočili, da Gasparija ne morejo podpreti, dokler se ne razjasni, ali drži, da je Banka Slovenije Evropski centralni banki posredovala tajne dokumente z negativnimi ocenami slovenskega gospodarstva.
Drnovšek: Gasparijeva kandidatura nesporna
Svojo izbiro kandidata za guvernerja je za Radio Slovenija pojasnil predsednik države Janez Drnovšek. Izbira Gasparija se mu zdi povsem nesporna. Drnovšek je dodal, da bi bilo res nenavadno in bi skoraj težko našli podoben primer v svetu, da še za en mandat ne bi bil izvoljen guverner, ki je uspešno opravil svoje delo, pred tem pa tudi že dva mandata ali celo več kot finančni minister, ki je ves čas v centru našega ustvarjanja sistema, ki se je zdaj izkazal kot trden.
O predlogu je Drnovšek presodil na podlagi celotne Gasparijeve poti finančnega ministra in guvernerja Banke Slovenija glede na to, kaj je pri tem dosegel in kaj je dosegla Slovenija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje