Najbolj odmevno od poslanskih vprašanj, ki so zaznamovala začetek redne marčne seje državnega zbora, se je nanašalo na vladni nadzor Sove. Janša je dejal, da sklep o ustanovitvi skupine nosi oznako zaupno, ker se je vlada želela izogniti politizaciji te teme. Za nadzor Sove so se odločili, ker so se pri obravnavi letnih dokumentov agencije pojavila "nekatera vprašanja", ki pa jih Janša ni navedel. Po besedah premierja se delovna skupina ne ukvarja s tem, kar o njej pišejo mediji.
Premier tudi o sanaciji mobilne vojaške bolnišnice
Janša je v odgovoru na poslansko vprašanje LDS-a o sanaciji mobilne vojaške bolnišnice Role 2 dejal, da bo ministrstvo za obrambo imenovalo posebno delovno skupino, ki bo proučila možnosti za sanacijo in jih nato predlagala državnemu zboru. Po besedah premierja je največja težava ta, da se večjega dela opreme ne da uporabljati za civilne namene.
Zmaga Jelinčiča je zanimalo, ali bo vlada podpirala skupni vstop držav zahodnega Balkana v EU, ali pa bo "še vedno vztrajala na parcialnemu potiskanju Hrvaške v evroatlantske skupnosti". Janša mu je odgovoril, da se EU pogaja z vsako državo posebej in da je zato malo verjetno, da bi države sočasno postale članice Unije.
Premier je odgovoril še na vprašanje o pokojninski reformi, za katero je zagotovil, da vlada ne načrtuje nobenih radikalnih posegov, saj reforma iz leta 2000 še vedno daje rezultate. Zavzel se je za kombinacijo ukrepov za zagotovitev vzdržnosti pokojninskega sistema.
LDS: Etične dileme pri vodenju seje
Zapletlo pa se je tudi pri vodenju seje. Poslanec LDS-a Aleš Gulič je namreč ocenil, da Marko Pavliha ni primeren za vodenje seje državnega zbora, ker se je "izneveril svojim volivcem". Gulič je ocenil, da so etična načela pred formalnostjo, Pavliha pa se je kljub opozorilom odločil nadaljevati sejo, poroča Radio Slovenija.
Poslance čaka naporen teden
DZ bo v torek med drugim odločal o prenehanju funkcije podpredsedniku DZ-ja Marku Pavlihi, ki je mesto dobil kot član LDS-a, v sredo bo opravil drugo obravnavo zakona o romski skupnosti, v četrtek pa bo na vrsti novela zakona o javnih uslužbencih.
Zadnji dan zasedanja, v petek, bo govor o parlamentarni preiskavi nakupa patrij. Poslanci se bodo tudi opredelili o tem, ali bodo v preiskavo vključeni tudi nekateri drugi nakupi Slovenske vojske od leta 1994 naprej.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje