Premier se je najprej dotaknil obeh not, ki jih je slovensko zunanje ministrstvo poslalo Finski. O prvi je dejal, da so v njej finsko vlado vprašali, ali razpolaga z dokazi, ki so bili omenjeni v oddaji: "Dejstvo je, da je bilo na finski televiziji objavljeno, da se dokazi za neko hudo obtožbo nahajajo v finskem državnem podjetju, katerega 70-odstotni lastnik je finska vlada."
Iz Patrie, pojasnjuje premier, so odgovorili, da takšnih dokazov v tem podjetju zagotovo ni.
Odpira se širok prostor manipulaciji
Druga nota, pravi predsednik vlade, pa je poslana zato, ker so nekateri finski uradniki komentirali predkazenski postopek v slovenskih medijih in so se s tem neposredno vmešavali v slovensko predvolilno kampanjo. "Potem je bilo po preverjanju ugotovljeno, da nekateri trdijo, da niso izjavili tega, kar je bilo objavljeno v slovenskih medijih," je izpostavil Janša in dejal, da "na Finskem malokdo zna slovensko, na Slovenskem malokdo zna finsko". To po prepričanju predsednika vlade odpira širok prostor manipulaciji.
Janša: Nihče ni zahteval vmešavanja v medije
"Kar se tiče medijev, pa ni nihče zahteval od finske vlade, da se vmešava v delo medijev," je poudaril in pojasnil, da "je šlo za to, da je bilo objavljeno, da se dokazi za čudne obtožbe nahajajo v državnem podjetju, za katerega je odgovorna finska vlada".
Premier se je nato dotaknil še naslova v časopisu Delo, kjer je pisalo, da je minister za obrambo priznal, da je Janezu Janši leta 2006 pokazal pogodbo o nakupu patrij: "Ministrstvo za obrambo je to takoj zanikalo, vendar je Delo vztrajalo pri tem naslovu, in tudi slovenski nacionalni radio je ves dan poročal, da sem bil seznanjen s pogodbo," je poudaril Janša in dodal, da je "manipulacij ogromno".
Janša: Finska TV dolžna objaviti popravek
Glede zahteve po popravku je Janša dejal, da pravica do popravka ni samo v slovenski zakonodaji, ampak obstaja tudi v finski zakonodaji, ki je glede tega celo bolj stroga od slovenske. Dodal je, da je finska TV dolžna objaviti ta odgovor.
"Kmalu se bo izvedelo, kdo je založil depešo"
Na vprašanje, kako komentira dejstvo, da je slovenska policija na Interpolov depešo odgovorila šele po dobrem letu, je Janša odgovoril, da o tem poteka notranja preiskava v slovenski policiji, ki bo ugotovila, kdo je to založil. Pojasnil je, da se Interpolovo zaprosilo ni nanašalo na morebitna nakazila v Slovenijo. Ob tem je dodal, da tudi finska policija na to zaprosilo iz Avstrije ni odgovorila takoj, ampak šele po daljšem času.
T. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje