Predsednik SDS Janez Janša je bil ta večer gost pri evropskem poslancu Lojzetu Peterletu, ki se je preizkusil v vlogi novinarja. Foto: MMC
Predsednik SDS Janez Janša je bil ta večer gost pri evropskem poslancu Lojzetu Peterletu, ki se je preizkusil v vlogi novinarja. Foto: MMC

Hrvaška vlada je vedno hrvaška, medtem ko za slovensko to težko trdimo!

Janez Janša

Evropska unija bo morala dodelati pravila. Kdor jih bo kršil, bo moral iz monetarne unije. EU lahko gre naprej le kot integracija, ki deluje podobno hitro na različnih področjih.

Predsednik SDS Janez Janša

Evropski poslanec Lojze Peterle se občasno preizkusi v vlogi novinarja na Evropskih večerih. Tokrat je bil njegov gost predsednik Slovenske demokratske stranke Janez Janša, kjer sta se kot sodelavca v časih osamosvojitve dotaknila nekaterih kočljivih tem iz naše preteklosti. Vodja SDS ni skrival kritičnosti do opozicije, ko je bil na oblasti Demos.

Kot pravi Janša, so se našli arhivski posnetki pogovorov predosamosvojitvenega slovenskega vodstva, še posebej t.i. tacenski posnetki, ki vsebujejo "Kučana in Ertla nekaj mesecev pred aretacijo, vidi se kaj se je pripravljalo. To se ni spomnil lokalni udbovec, celotna slovenska politika je bila vključena v to!"

Vedelo se je, da bo Teritorialna obramba razorožena, pravi Janša. Konkretneje, da je to vedel "Ertl, hvali se da je bil na čelu organizacije ki je vse vedela, TO štabi so takoj obvestili Staneta Dolanca, ta pa je potem tudi Kučana."

Po času Pekrskih dogodkov, ko je JLA blokirala učne centre TO, v zameno pa so mestne oblasti vojaškim objektom izključile vodo in elektriko "se je osamosvajanje dobro končalo navzven, zelo slabo pa navznoter. Školč je zahteval, da razpustimo učne centre, Zlobec je uporabil besedo 'jastrebi', bili so poizkusi da se vlada zamenja."

Kot je še dodal Janša, je takrat na obisk prišel predsednik zveznega izvršnega sveta Ante Marković. Iz spominov njegovega sekretarja za informiranje se izve, tako pravi Janša, da se je "Marković sestal z Ribičičem, Školčem, Žakljem itn, in se pogovarjal, kako vreči vlado še pred 26. junijem, da ne bi bilo nič od osamosvojitve."

Slovenski predsedniki države
"Na eni strani imamo Kučana in Türka, na drugi pa Drnovška," je ocenil Janša. "Če Drnovška ne bi zadela huda bolezen, bi Slovenija lahko imela normalnega predsednika države, ki je do neke mere opravil s tranzicijo. Za prva dva to ni mogoče trditi," je še dodal.

Svetovna gospodarska kriza:
Svet permanentno zahaja v krizo, ki je posledica napačne miselnosti, pravi Janša. "Ne moreš več pojesti kot ustvariš!" Po njegovem mnenju je to vzrok stanja v Grčiji in podobnih težavnih državah, kar lahko pripelje celo do propada Evropske Unije. Tako stanje, tako Janša, se lahko prepreči in popravi samo s striktnimi sankcijami, kot recimo "izključitev iz monetarne zveze, v primeru hudega kršenja pa naj se Grčija vrne na drahmo, Nemčija na marke, Slovenija na tolarje... V sistemu mora biti 'penicilin' proti takim dejanjem, pa naj se nekaterim v Evropi zdi še tako bogokletno!"

Največja žrtev takega ravnanja ni Evro, je prepričan Janša, ampak "Evropska Unija sama, ker ji je ugled in zaupanje državljanov unije hudo padlo. Absurd je, da v Sloveniji plačujemo za grško ponarejanje statistike, ko prejemajo Grki polovico večje penzije in višje plače, pa jim bomo posojal miljone in jih nikoli več videli."

Meja ni več aktualna
"Pri arbitražnem sporazumu sem jaz svoje opravil," pravi prvak SDS. S sprejetim arbitražnim sporazumom se namreč trenutno stanje ne sme več spreminjati "niti milimetra, do razsodbe arbitražnega sodišča." Po njegovem mnenju so na tak način Hrvati v vsakem primeru zmagali, saj "ni določen rok razsodbe, skratka tudi če do nje ne pride, je to za Hrvate 'win/win' situacija."

Evropski poslanec Lojze Peterle na Večerih vsakih nekaj mesecev gosti znane slovenske osebnosti, katerih pa navadno ne manjka tudi v občinstvu. Med drugim smo tam opazili maratonskega plavalca Martina Strela in pevca Giannija Rijavca.

Hrvaška vlada je vedno hrvaška, medtem ko za slovensko to težko trdimo!

Janez Janša

Evropska unija bo morala dodelati pravila. Kdor jih bo kršil, bo moral iz monetarne unije. EU lahko gre naprej le kot integracija, ki deluje podobno hitro na različnih področjih.

Predsednik SDS Janez Janša