Foto:
Foto:
Nesreča pred Globalom
Bo nesreča pred Globalom odnesla s stolčka ministra Mateja? Foto: RTV SLO
Mate v primežu interpelacije

Kot je dejal predsednik vlade, ga argumenti Zares, ki stoji za interpelacijo, niso prepričali. Zatrdil je, da Mate dobro in trdo dela, še zlasti naj bi si veliko pohval zaslužil kot koordinator znotraj držav EU-ja, ki decembra vstopajo v schengenski prostor.

Od strank, ki so nastale iz "propadle LDS", ni mogoče pričakovati, da bo med njimi prišlo do "pozitivne konkurence v programih in pozitivne naravnanosti na slovensko prihodnost", s katero bodo tekmovale za volivce, je prepričan Janša. "Namesto tega se zdi, da vse tri kar tekmujejo med seboj, katera bo bolj radikalna in destruktivna. Pri nekateriih se tudi zdi, da namerno rušijo dogovor o nenapadanju med pripravami na vodenje Evropske zveze."

Janša: Mnenje inštituta ni verodostojno
Premier se je dotaknil tudi mnenja Inštituta za javno upravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani, glede na katerega je minister Mate imel možnost podjetju VIP Varovanje odvzeti licenco še pred tragedijo pred Globalom. Mnenja po Janševih besedah ne moremo šteti za verodostojnega, saj lahko "avtentično razlago o zakonodaji poda le državni zbor".

Prvak opozicijskega SD-ja Borut Pahor je zatrdil, da interpelacije SD najverjetneje ne bo podprl, če bo padla med predsedovanjem Uniji. Sicer pa se Pahorjeva stranka o (ne)podpori interpelaciji še ni izrekla, mnenja o njej pa so tudi deljena. Miran Potrč na primem meni, da bi Mate naredil največjo korist sebi in javnosti, če bi priznal napake in odstopil.

Odrekanje nadzoru vlade oz. interpelacijam bi bilo škodljivo
S stališčem Pahorja se sicer ne strinja poslanska skupina Zares, pobudnica interpelacije. Kot je zapisal njen vodja Matej Lahovnik, podpis t. i. sporazuma o nenapadanju med slovenskim predsedovanjem Uniji ne pomeni onemogočanja vlaganja interpelacij. V Zaresu so prepričani, da bi to pomenilo odrekanje parlamentarni demokraciji, se pravi opozicija ne bi spremljala in nadzorovala delovanja vlade. To bi bilo po njihovem mnenju škodljivo.

SNS bo podprl interpelacijo
Na napovedano interpelacijo so se že odzvali tudi v nekaterih drugih strankah. V SNS-u, ki napoveduje podporo interpelaciji, menijo, da je minister Mate odgovoren za porast kriminala v Sloveniji. Sašo Peče iz omenjene stranke je za TV Slovenija poudaril, da si je Mate popolnoma podredil policijo. Ta je po mnenju poslanca strankarska policija oz. je v službi SDS-a. LDS se o (ne)podpori interpelaciji še ni zjasnil, Aleš Gulič pa meni, da minister ne odgovarja le za nesrečo pred Globalom, temveč tudi za primere SKB Banka, Strojan ipd.

Koalicija seveda interpelacije ne bo podprla. Glede na to, da ima v parlamentu veliko večino, pa je pričakovati, da tako kot prejšnje interpelacije tudi ta ne bo uspela.

Mate v primežu interpelacije