T. i. evropsko pot, ki vodi na domačijo Joška Jorasa, še vedno zapirajo betonska korita. Foto: Reuters
T. i. evropsko pot, ki vodi na domačijo Joška Jorasa, še vedno zapirajo betonska korita. Foto: Reuters
Joško Joras
Joras želi odstraniti korita, za kar ima tudi dovoljenje koprskega sodišča. Foto: MMC RTV SLO
Janez Janša
Janez Janša se je na proslavi ob dnevu boja proti okupatorju odzval na incident pri Dragonji. Dejal je, da ne bo niti poslabšal niti izboljšal pogajalskega stanja s hrvaško stranjo. Foto: MMC RTV SLO
Janez Janša v odzivu na zahtevo Marjana Podobnika, da razreši Dragutina Mateja in Jožeta Romška.
Borut Pahor
Pahor meni, da bi se morala vlada bolje pripraviti na protestni shod na mejnem prehodu. Foto: MMC RTV SLO
Na zborovanje je prišlo okoli 200 ljudi. Foto: Reuters
Sečovlje: Protestniki le odšli

Dejal je, da mu od 11. ure ni več omogočen dostop do njegovega zemljišča, ki leži ob levem bregu Dragonje in lahko do tam dostopa le tako, da prestopi hrvaški mejni prehod. Ker slednjega iz protesta noče storiti, je želel do torka spati kar ob desnem bregu Dragonje. Ko je tam želel prespati, je slovenska policija od njega zahtevala, da območje zapusti, ker se tam ne sme zadrževati.

Sicer Joras za novinarje noče več dajati izjav, v torek pa se bo odločil, ali namerava gladovno stavkati, če njegova zahteva do slovenskih oblasti, da mu omogočijo neoviran dostop na njegovo ozemlje, ne bo izpolnjena. Joras je gladovno stavkal že poleti leta 2002, ko ga je hrvaška policija odpeljala v zapor v Pulj.

"Izhodišča za pogajanja ne boljša ne slabša"
Pred tem je sobotno dogajanje na prehodu Sečovlje komentiral tudi premier Janez Janša. Dejal je, da državi skušata probleme reševavati z meddržavnima komisijama in dodal, da cvetlična korita, ki so jih protestniki skušali odstraniti, ker ovirajo pot do hiše Joška Jorasa, a jim je to preprečila hrvaška policija, niso vzrok problema, ampak posledica. Povedal je še, da obe državi skušata problem rešiti po mirni poti, z omenjenima komisijama. Ob tem je še opozoril, da zaostrovanje razmer ni primerno.

S shodom na prehodu Sečovlje se po njegovih besedah sicer izhodišča Slovenije niso poslabšala - pa tudi izboljšala ne. "Tudi če bi cvetlična korita začasno odstranili, to ne bi bila rešitev problema."

Janša: Poziv k razrešitvi Romška in Mateja neutemeljen
Premier je spregovoril še o incidentu med udeleženci zborovanja in slovensko policijo. Ta je po njegovih besedah ravnala "najmanj toliko korektno, kot je v podobnih primerih v zadnjih 15 letih". Zavrnil je kakršno koli krivdo generalnega direktorja policije Jožeta Romška in notranjega ministra Dragutina Mateja, za katera je Marjan Podobnik, vodja Zavoda 25. junij, Janšo pozval, naj ju razreši. "Sedanji direktor policije in sedanji minister za notranje zadeve sta to stanje podedovala, nista pa ga onadva ustvarjala. Kakršnokoli ravnanje, ki bi to stanje

poslabšalo, je nesprejemljivo in nekateri so včeraj pozivali k takšnemu ravnanju."

Türk in Kučan: Na ta način se ne bo nič rešilo
TV Slovenija je zbrala še nekaj drugih političnih odzivov na dogajanje ob Dragonji. Predsednik republike Danilo Türk je dejal, da nas nič od tistega, kar smo videli včeraj, ne more veseliti. Delo slovenskih policistov je sicer ocenil kot korektno: "Jaz mislim, da slovenska policija ni imela zelo dobrih variant na razpolago."

Redkobeseden je bil tudi bivši predsednik države Milan Kučan. Dejal je, da tovrstni shod ne more biti način za reševanje slovensko-hrvaškega vprašanja in da je pokazal zgolj na slovensko nesamozavest. Na vprašanje, ali se mu je zdel odziv slovenske policije ustrezen, je odgovoril, da sploh ne ve, če se je policija odzvala.

Pahor: Vlada bi se morala bolje angažirati
"Ta dogodek se je zgodil, zato pozivam oba zunanja ministra, hkrati pa morda celo oba predsednika vlad, da če tega nista storila pred tem dogodkom, po tem dogodku nemudoma po diplomatski poti poiščeta rešitev za uveljavitev sklepa piranskega sodišča," pa so bile besede Boruta Pahorja, prvak SD-ja. Za TV Slovenija je poudaril, da bi se morala vlada bolje angažirati že pred zborovanjem.

Že v soboto večer se je oglasil tudi vladni SLS, ki meni, da bi morala slovenska policija zaščititi protestnike, obenem pa obžalujejo, da je proti njim celo posredovala s posebnimi enotami. Kot so še zapisali, je sodna veja oblasti očitno presodila, da je levi breg Dragonje slovensko ozemlje, zato bi ji morala izvršilna veja oblasti slediti.

Protestniki vztrajali do ene ure zjutraj
Naj spomnimo, da so protestniki, kakšnih 15 jih je na koncu še vztrajalo, nekaj po eni uri zjutraj zapustili mejni prehod Sečovlje. Predsednik zavoda Podobnik, ki je organiziral shod, na katerem so hoteli na podlagi sodbe piranskega sodišča umakniti cvetlična korita pri Jorasovi domačiji, a so jim to hrvaški policisti preprečili, je izrazil razočaranje, da slovenska policija ni dovolila dostave hrane in odej protestnikom, ki so bili odločeni tam preživeti noč. Policija ni dovolila tudi prehoda meje. Iz zavoda so še sporočili, da so se umaknili, ker ne želijo izpostavljati zdravja ljudi ob "nerazumno nehumanem početju slovenske policije".

Tudi Mate sam zavrnil odstop
Podobnik je zato, kot omenjeno, že v soboto zaradi pasivnosti policije zahteval odstop notranjega ministra Mateja in direktorja policije Romška. Mate je to že zavrnil in pojasnil, da je policija izvajala obmejne naloge v skladu s predpisi, pri protestih pa na drugi strani Dragonje ni posredovala, ker je to v skladu z dogovorom o izogibanju incidentov ob meji. Minister še dodaja, da si dve demokratični državi ne moreta privoščiti, da bi se na meji zgodil oborožen spopad.

Izrazite svoje mnenje o incidentu na meji na našem forumu!

Protestnike ustavil hrvaški policijski kordon
Zborovanje se je začelo v soboto ob 13. uri, ko se je skupina 200 protestnikov z zastavami in transparenti napotila do cvetličnih korit na južnem bregu Dragonje. Tam jih je pričakal kordon hrvaške policije, ki je zaprl most čez Dragonjo, protestnikov pa ni spustil čez. Dogajanje na meji je bilo ves čas napeto, vmes so se celo začeli prerivati, saj so hoteli protestniki naprej.

Navzočnost hrvaške policije je bila mnogo večja od slovenske. Ta je hotela posredovati tudi, ko so protestniki na mejnem območju, kjer je gibanje omejeno, hoteli postaviti klopi in šotore. Tudi v tem primeru je bilo nekaj hude krvi, a so se pozneje umaknili.

Podobnik obljubljal večdnevni boj
Podobnik je med zborovanjem dejal, da bodo vztrajali na tem prostoru, dokler jim ne uspe odstraniti korit, čeprav to pomeni, da bodo morali tam ostati en mesec, saj kot je poudarjal: "Tu branimo slovenski pravni red, pravno državo, tu branimo slovensko ozemlje in morje in tu branimo ozemlje ter morje Evropske unije.

Zborovanja so se izmed politikov udeležili predsednik SNS-a Zmago Jelinčič, ki je hotel, kot je sam dejal, dati moralno podoro, in tudi Boštjan Zagorac ter Sašo Peče iz Lipe. Podobnik je na pomoč klical tudi svojega brata Janeza Podobnika, ministra za okolje, in mu dejal, naj premierja Janeza Janšo opozori, kaj se na meji dogaja, od političnega vrha pa je zahteval tudi sklic nujne seje.

Za hrvaške medije shod zanimivost
Zanimiv je bil tudi odziv hrvaških medijev na shod, saj ga najprej niti niso uvrščali na naslovnice, pozneje pa so ga objavili tudi pod rubriko "zanimivosti".

M. K./M. N.

Janez Janša v odzivu na zahtevo Marjana Podobnika, da razreši Dragutina Mateja in Jožeta Romška.
Sečovlje: Protestniki le odšli