Kot je znano, je prvak SDS-a Janez Janša je v sredo zaradi zavrnitve predloga za sklic izredne seje DZ-ja o kreditiranju napovedal začetek postopka zamenjave predsednika DZ-ja Pavla Gantarja. Janša je dejal, da je Gantar z zavlačevanjem sklica izredne seje DZ-ja o financiranju projekta športni park Stožice s strani bank v večinski državni lasti omogočil, da je NLB odobril približno 50 milijonov evrov posojila zasebnemu podjetju, ki je tesno povezano z ljubljanskim županom Zoranom Jankovičem.
Kot je za MMC povedal Anton Anderlič (LDS) pa tarča SDS-ovih očitkov ni Gantar, ampak župan Zoran Janković. "V LDS-u menimo, da SDS zlorablja DZ in inštitut predsednika DZ-ja za potrebe predvolilne kampanje v MOL-u. Župana Jankovića naj SDS skuša premagati z argumenti, ne pa z blatenjem ljudi, ki jih sami povezujejo z njim. Podoben scenarij so v SDS-u režirali tudi v primeru interpelacije zoper Katarino Kresal, ki je bila kriva zgolj tega, da pozna ljudi, ki niso člani SDS," je dejal Anderlič.
Po mnenju LDS-a Gantar ni storil ničesar, kar bi zahtevalo prvo tovrstno zamenjavo v samostojni Sloveniji. Pobuda pa ima po besedah Anderliča še en namen: "Ponovno se bomo na pobudo SDS-a nekaj tednov prerekali o tem, ali je Pavle Gantar česa kriv ali ne, na koncu pa bo taista stranka, ki je to razpravo povzročila, vladi očitala, da se koalicija spet ukvarja sama s seboj namesto s protikriznimi ukrepi." Po besedah Anderliča so to znane metode največje opozicijske stranke, ki pa "žal nimajo nič skupnega z odgovornim opravljanjem opozicijskih nalog".
DeSUS: SDS se sprenaveda in zavaja javnost
Tudi v DeSUS-u ne vidijo razloga za zamenjavo Gantarja. "Odločitev predsednika DZ-ja, da ni sklical izredne seje, je utemeljena z mnenjem Zakonodajno-pravne službe DZ-ja. Ta je ugotovila, da predlagani sklep, ki ga vključuje zahteva za sklic izredne seje, po svoji vsebini ne ustreza obliki. To mnenje so pravni strokovnjaki tudi obširno utemeljili. Celo več, Zakonodajno-pravna služba je predlagatelje celo opozorila, da bi bilo glede na tako vsebino ustrezneje, da se namesto sklepa predlaga sprejem priporočila. Vendar, ker predlagatelji tem opozorilom niso sledili, je predsednik DZ-ja njihovo zahtevo upravičeno zavrnil," je za MMC pojasnil prvi poslanec DeSUS-a Joško Godec.
Po njegovih besedah se tako SDS spreneveda in zavaja javnost z navedbami, da je predsednik DZ-ja ravnal protiustavno, protizakonito in v nasprotju s poslovniškimi določili DZ-ja. "Menimo, da je postopanje snovalcev te ideje do države in do njenih državljanov izjemno neodgovorno, nemoralno, neprimerno in dvolično, nanizani kvaziargumenti za razrešitev predsednika DZ-ja pa popolnoma neutemeljeni in žaljivi," je dodal.
SD: Očitki SDS-a potrebujejo dodatno argumentacijo
Vodja poslanske skupine SD-ja Bojan Kontič pa je za MMC pojasnil, da so očitki SDS-a hudi in potrebujejo dodatno argumentacijo predlagatelja. "PS SD-ja se bo odločala na podlagi uradnega predloga, skladnega z določbami poslovnika DZ-ja. Nezadovoljstvo z odločitvami, ki jih predsednik sprejema po posvetu s strokovnimi sodelavci, pa ni dovoljšen razlog za zamenjavo. Sicer pa glede na to, da SDS vse, ki niso na isti valovni dolžini z njimi, ocenjuje kot neprimerne za opravljanje svoje funkcije, ne vem, zakaj bi bil predsednik DZ-ja izjema," je pojasnil za MMC.
SLS: Gantarjevo ravnanje utemeljeno, SDS-ovo pa pretirano
Odločitev Gantarja, ki je je sklic izredne seje zavrnil na podlagi mnenja parlamentarne zakonodajno-pravne službe (mnenje te pa, kot so povedali v SLS-u, spoštujejo) sprejemajo tudi v opozicijski SLS. "Po našem mnenju je zato odločitev predsednika DZ-ja korektna, zahteve po njegovi razrešitvi pa pretirane in v tem primeru neutemeljene, medtem ko so vprašanja dolžniške krize v Sloveniji seveda zelo aktualna in je o tem treba voditi javno razpravo," so pojasnili v stranki in se navezali na sredine besede Janeza Janše, ki je Gantarjevo ravnanje označil za protiustavno, z zlorabo ustave, zakona in poslovnika DZ-ja pa je Gantar po Janševih besedah omogočil prikrivanje ravnanj, ki so pripeljala v dolžniško krizo.
SNS: Gantarjevo delovanje je despotsko
Nasprotno od opozicijske SLS pa v SNS-u (ta je bila sopodpisnica zahteve za sklic izredne seje o financiranju projekta športni park Stožice s strani bank v večinski državni lasti) način dela predsednika DZ-ja označujejo kot "popolno privatiziranje". Gantar po besedah predsednika SNS-a Zmaga Jelinčiča ne ne spoštuje Poslovnika DZ-ja, zakonov in ustave. "Njegovo delovanje, ki ga lahko označimo za despotsko, po vsej verjetnosti izvira iz miselnosti, da mu je kot članu vladajoče koalicije dovoljeno prav vse," je za MMC povedal Jelinčič.
V SNS-u se tako strinjajo s predlogom SDS-a, "kajti ne moremo dovoliti popolne negacije demokracije in demokratičnih procesov". "Gospod Gantar je bil tudi sam nekoč velik zagovornik demokracije in svobode, danes pa bi najraje ponovno uvedel 133. člen nekdanjega Kazenskega zakonika SFRJ, ki je sankcioniral verbalni delikt," je Jelinčič sklenil za MMC.
MMC se je z vprašanji obrnil tudi na ljubljanskega župana Zorana Jankoviča. Kot so pojasnili v službi za donose z javnostmi MOL, bo župan očitke SDS-a komentiral na torkovi redni novinarski konferenci.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje