Na mejnih prehodih policisti izvajajo ciljno kontrolo in ne preverjajo vseh potnikov. "Na podlagi naših analiz tveganja in profilov tveganja se policisti odločijo, katero vozilo bodo podrobneje pogledali, kateremu potniku bodo preverili dokumente, to gre za bistveno drugačno obliko mejne kontrole, kot smo je bili vajeni v preteklosti," je pojasnil Bojan Tomc z oddelka za državno mejo in tujce PU Novo mesto.
Novomeški policisti nadzirajo 232 km meje s Hrvaško, tudi v mešanih slovensko-hrvaških patruljah, ves čas so prisotni na mejnih prehodih Metlika, Obrežje in železniškem prehodu v Dobovi, preostale prehode preverjajo občasno, hkrati nadzirajo zeleno mejo.
"Nadzore izvajamo v obliki patruljiranja, občasno tudi peš, uporabljamo različno tehnično opremo, kot so termovizijske kamere, daljnogledi, lovske kamere, videonadzorni sistem, imamo tudi helikopter, konjenico in podobne oblike," je opisal načine nadzora Tomc.
Zaznan upad števila prebežnikov
Kot je še pojasnil, na PU Novo mesto zaznavajo upad števila migrantov in tihotapcev, teh so prijeli 177, med njimi le enega Slovenca. "V letošnjem letu smo pri nedovoljenem prestopu državne meje prijeli 39.5000 tujcev, v enakem obdobju lanskega leta je bilo prijetih malo več kot 47.000. V novembru beležimo večji upad števila nedovoljenih prestopov. Državne meje, primerjajoč z enakim obdobjem lanskega leta, za 39 odstotkov manj."
Med tujci so državljani Afganistana, Turčije, Pakistana, Bangladeša, daleč največ je državljanov Sirije. O tem, ali spremenjene razmere v tej državi pomenijo upad števila prebežnikov, je Tomc rekel, da v tej fazi tega še ne more oceniti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje