Novi Sloveniji (NSi) na državnozborskih volitvah leta 2008 s 3,4 odstotka ni uspelo prestopiti parlamentarnega praga, le leto pozneje pa so ji na volitvah v evropski parlament volivci namenili kar 16,33 odstotka vseh glasov. Stranka je pred dnevi praznovala deseto obletnico svojega obstoja in ob tej priložnosti smo nekatere naše politične analitike povprašali, kaj menijo o njeni nadaljnji perspektivi.
Turk: Peterle je edini, ki bo pripeljal NSi v parlament
Politični analitik Boštjan M. Turk je poudaril, da je položaj Nove Slovenije zelo težak in zapleten. Po svoji izkušnji, ki jo ima kot nekdanji član krščanskih demokratov, nam je zatrdil, da je edina oseba, ki bo pripeljala NSi nazaj v parlament, Lojze Peterle. Ta je po Turkovih besedah svojo moč pokazal že v letih 2004 in 2009, ko je bil izvoljen za evropskega poslanca. "Z Ljudmilo Novak NSi ne bo prišel v parlament," je zatrdil.
Dodal je še, da se NSi ne more obnašati, kot da se ni nič zgodilo. Po njegovem prepričanju mora stranka na septembrskem kongesu, še pred lokalnimi volitvami, na čelo postaviti nekoga, ki jo bo potegnil iz krize. "To je njihova zadnja priložnost. Če bodo šli s takšno ekipo na lokalne volitve, bo to za njih katastrofa ," napoveduje.
Štrajn: Bojim se, da bo NSi obstala
Predsednik Liberalne akademije Darko Štrajn upa, da se bo Slovenija toliko modernizirala, da takšne stranke, kot je NSi, ne bo več potrebovala, vendar ni povsem prepričan, da se to lahko zgodi. "Kakšna je objektivna perspektiva stranke, je pa drugo vprašanje. Bojim se, da bo Nova Slovenija obstala, čeprav velika stranka ne bo nikoli," je dejal Štrajn.
Kline: Očitno se nekaj dogaja v ozadju
Profesor na Fakuleteti za družbene vede Miro Kline meni, da je prihodnost NSi-ja v rokah njenih zdajšnjih članov. Ti imajo po njegovem perspektivo v svojih glavah in nam zaenkrat še ni dostopna. "Morda imajo perspektivo celo zapisano v kakšnih programskih papirjih, ki še niso zreli za slovensko javnost, zagotovo pa s svojim vedenjem kakšnih velikih ambicij ne kažejo. Očitno se nekaj dogaja v ozadju," pojasnjuje Kline in dodaja, da NSi-ju morda celo predsednik vlade s svojim delovanjem v zadnjem času pomaga ustvarjati prostor za ponovni vzpon.
Tomšič: Vseeno je zaznati določeno podporo stranki
Politični analitik in sociolog Matevž Tomšič meni, da se NSi nahaja v težkem položaju, ker ni dovolj agilna in ker nima na čelu ljudi, ki bi predstavljali neki presežek, vendar dodaja, da je v nakaterih anketah vseeno zaznati določeno podporo stranki. "Če vzamemo kot neki osnovni cilj stranke uvrstitev v parlament, ji to zagotovo lahko uspe, vendar, če hoče ta cilj doseči že na naslednjih volitvah, bo morala storitvi bistveno več, kot do sedaj," meni Tomšič.
"Stranka namreč ni dovolj aktivna in ni ravno pogosto prisotna v javnosti s svojimi idejami niti nima prepoznavnih osebnosti, ki bi izžarevale neko karizmo," trdi in dodaja, da NSi zagotovo ima perspektivo priti v parlament, v primeru, da dobi primerno vodstvo, strategijo in da se bolj angažira, pa bi lahko dosegla še kaj več od presežka parlamentarnega praga.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje