Na področju zunanje politike koalicija se iz koalicijske pogodbe vidi vrnitev k evropskim vrednotam. Vladavina prava je poudarjena kot instrument, ki ga mora EU ne samo zasledovati, ampak uveljavljati tudi s sankcijami, je ugotavljala Ana Bojinović Fenko s FDV-ja, ki kot dobrodošlo vidi večjo specializacijo na področju evropskih zadev.
Področje zunanje in evropske politike prevevajo cilji zelenega prehoda, kar Slovenijo postavlja v drugačen položaj "zelo zelene politike." "Jasno je poudarjeno, da se bo Slovenija v tem kontekstu bolj angažirala v Evropski uniji. Čisto nova stvar, ki je dodana, je, da naj Evropska unija pogojuje svojo razvojno pomoč z okoljskimi standardi," je pojasnila.
Gospodarstvo potrebuje stabilnost, pa je povedal Mitja Kovač z Ekonomske fakultete v Ljubljani, ki ne bi ustavljal davčne reforme prejšnje vlade, še preden bodo vidni rezultati. Glede regulacije cen, ki jo kot možnost v spopadanju z draginjo na področju energentov in prehrane omenja predsednik vlade Robert Golob, pa opozarja: "Z regulacijo vsake dobrine, vsake energente zdaj reguliramo, kratkoročno to popravimo. Dolgoročno pa to pomeni, da bodo teh dobrin premalo, da bomo stali v vrstah za mleko, bencin …"
Koalicijska pogodba napoveduje tudi dialog z državljani in s civilno družbo. "Problem je, ker državljanska kultura državljanov ne kaže na to, da bi bili državljani sposobni imeti neki konstruktiven dialog z vlado," je pojasnil Tomaž Deželan s FDV-ja, ki meni, da je partnerstvo s civilno družbo, seznam želja, težko uresničljiv cilj, ker bo državo veliko stal.
Kakšne naloge čakajo 15. vlado oz. kakšne politike obljublja, so razpravljali analitiki v sredo v oddaji Studio ob 17-ih na Radiu Prvi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje