Med žrtvami požara zobate železnice v smučarskem središču 11. novembra 2000 so bili tudi štirje Slovenci.
Sodnik Manfred Seiss je pojasnil, da sodišče ni imelo dovolj dokazov, da bi lahko obtožene malomarnosti spoznali za krive. Po mnenju strokovnjakov je požar izbruhnil zaradi napake v grelnem sistemu v vlaku. S tem se je končalo 20-mesečno sojenje v zvezi z nesrečo. Največ žrtev v nesreči, ki se je zgodila novembra 2000, je bilo med Avstrijci in Nemci.
Ogorčenost tožilstva in svojcev
Tožilstvo v Salzburgu je že napovedalo, da se bo pritožilo na takšno razsodbo sodišča. Tiskovni predstavnik tožilke Eve Danninger-Sorait je pojasnil, da bodo pritožbo vložili na podlagi individualne odgovornosti vsakega obtoženca.
Odločitev sodišča je sicer izzvala ogorčenje družin žrtev tragedije v Kaprunu. Člani omenjenih družin so z galerije za javnost na sodišču z vzkliki izrazili svoje nezadovoljstvo zaradi oprostilne sodbe, večina pa jih je ob tem v znak protesta zapustila sodno dvorano. "Kje je pravica? Kje je poštenost? V Avstriji ni pravice, slabo mi je od vsega," je dejal Avstrijec Peter Decker, ki je v nesreči izgubil sina. Nemka Ursula Geiger, ki je prav tako izgubila sina, pa je zapustila sodno dvorano v trenutku, ko je sodnik bral razsodbo. "Tega nisem mogla poslušati. Avstrijski zakoni imajo toliko lukenj, da jih tožilstvo ni moglo zakrpati," je dejala Geigerjeva.
Tožba se seli v ZDA
Odvetnik ene od žrtev, ameriškega državljana, je napovedal vložitev zasebne tožbe v ZDA. Odvetnik Michael Witti, ki je zastopal družine 83 žrtev iz Nemčije in Nizozemske, pa je odločitev sodišča v Salzburgu označil za politično-pravni škandal. Z razsodbo v Salzburgu pa se bo ukvarjal tudi avstrijski parlament. Za petek je predvidena razprava parlamentarnega odbora za pravosodje, na kateri bo sodeloval pravosodni minister Dieter Böhmdorfer.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje