Vodja letalske policijske enote Dejan Kink je glede nabave novih helikopterjev za helikoptersko nujno medicinsko pomoč (HNMP) povedal, da je znesek nekaj manj kot 50 milijonov, ki ga predvideva javno objavljen razpis, vrednost celotnega projekta, ki poleg dveh helikopterjev vključuje še zaposlitev 28 ljudi, usposabljanje in šolanje, vzdrževanje helikopterjev, gradnjo nove baze v Mariboru, adaptacijo letalske baze na Brniku …
Državna sekretarka na ministrstvu za notranje zadeve Helga Dobrin je v Odmevih pojasnila, da je predvidena cena helikopterjev 37 milijonov evrov. Nekdanji notranji minister Aleš Hojs pa je na omrežju X objavil, da je MNZ za policijski večnamenski helikopter AgustaWestland AW139 leta 2021 odštel 15 milijonov evrov.
Kink je tudi odgovoril tudi glede očitkov, da razpis zahteva možnost namestitve osmih sedežev, kar naj ne bi bilo namenjeno HNMP-ju. "Namenskost samega helikopterja je kabina helikopterja, ki ima opremo, ki je del te konfiguracije. To so nosila, pritrdilna mesta za varno vpetje prenosne opreme, kisikov sistem, vitel za dvig in spust dveh oseb, prostor za pacienta, ki bo imel vsaj eno zaščitno vtičnico 12 voltov. Helikopter bo opremljen za izvajanje vseh operacij po pravilih instrumentalnega letenja in za izvajanje tudi nočnih operacij po pravilih vizualnega letenja. Helikopterja bosta opremljena z ustrezno povezavo, da bosta lahko povezana z dispečerskim centrom zdravja. Vse te zahteve so že opredeljene v pravilniku za izvajanje helikopterske nujne medicinske pomoči in tehnična specifikacija je povsem skladna s tem pravilnikom," je še naštel Kink in poudaril, da je osem sedežev opcija, da jih namestijo v helikopter.
"V preteklosti sta bili letalska policijska enota in Slovenska vojska vpeti v kar nekaj odmevnejših reševanj. Pri reševanju v Savinjski dolini smo šli s prvim helikopterjem na teren, ljudje so viseli na drevesu, se držali za veje, da jih ni voda odnesla. V takšnih trenutkih je pomembno, da lahko rešimo čim več ljudi v čim krajšem času. To je namen teh osmih sedežev, ne gre za poškodovane osebe, gre za samo izvajanje elementarnih nesreč, ko je sprožen državni načrt," je poudaril vodja policijske letalske enote in pojasnil, da so pred objavo javnega naročila intenzivno preverjali trg pri obeh evropskih proizvajalcih helikopterjev in ugotovili, da so dobavni roki izvedljivi v roku javnega naročila. Ponudnika naj bi bila Leonardo Helicopters (Nekdanji AgustaWestaland) in Airbus (nekdanji Eurocopter).
Policija ima helikopterje od leta 1967
Vodja policijskih pilotov Igor Podjed je na očitke, da naj bi imel helikopter zgolj kolesa in ne pristajalnih sani, poudaril, da ima letalska policijska enota helikopterje od leta 1967 – in to z različnimi izvedbami, tako s kolesi kot s sanmi.
"Vsaka konstrukcijska rešitev ima svoje prednosti in slabosti, tako da imamo, kar se tiče posadk, na vseh tipih zelo veliko izkušenj, dobro poznamo prednosti in slabosti. Težava pristajanja na mehkem terenu, recimo snegu, razmočenem terenu, je težava vseh helikopterjev ali na sankah ali na kolesih, zato obstajajo za obe varianti dodatne smuči, ki povečajo površino, na katero se pristane, se pravi tako za sanke tako za kolesa," je pojasnil Podjed.
Helikopterska nujna medicinska pomoč se po njegovih besedah zdaj izvaja samo v vidnem delu dneva. Policija pa izvaja svoje naloge 24 ur na dan. "To pomeni, da smo posadke izšolane, da imamo ustrezno opremo. Tudi v razpisu se zahteva oprema, ki bo omogočala letenje tudi v nočnem času. Tudi zdaj smo že nekatere reševalne akcije izvedli v nočnem času, tako da to ni neka nova stvar," je še dejal Podjed.
MNZ in ministrstvo za zdravje zanikata očitke
Očitek, da bi moralo razpis voditi ministrstvo za zdravje in ne za notranje zadeve, sta obe ministrstvi zanikali že v torek. Pojasnili sta, da je razlog v tem, da se bo dejavnost HNMP dolgoročno izvajala s helikopterji policije.
Na zdravstvenem ministrstvu so poudarili tudi, da so sodelovali pri pripravi razpisne dokumentacije, vsebino razpisa pa da ocenjujejo kot primerno. Svoje zahteve oziroma potrebe zdravstva so nedavno javno objavili v odgovoru na poslansko vprašanje Tomaža Lisca (SDS).
V dokumentu so našteli tudi seznam medicinske opreme za helikopterja, ki bo kupljena naknadno - med drugim gre za defibrilator, ventilator, prenosni ultrazvok in nosila. Vnaprejšnji oziroma sočasni nakup te opreme naj ne bi bil smiseln tudi zato, ker bo morala biti oprema prilagojena helikopterjema, za katera razpis še ni zaključen.
Po neuradnih informacijah STA bodo za medicinsko opremo za vsak helikopter namenili po 93.000 evrov, skupaj torej slabih 190.000 evrov.
Nekateri očitki so se pojavili tudi glede števila helikopterjev, da sta dva in dve bazi premalo ter da so ljudje v jugozahodni in jugovzhodni Sloveniji prikrajšani. Kink je zagotovil, da helikopterja iz dveh baz v 20 minutah priletita na katerikoli konec Slovenije, vedno pa je na voljo tudi rezervni helikopter vojske ali policije.
Reševalne ekipe za bazo na Brniku zagotavlja Osnovno zdravstvo Gorenjske. Kot so poudarili za STA, naj bi se tudi po njihovem prepričanju helikopterja kupovala zgolj za namene HNMP-ja. Želijo pa si, da bi bila zato v barvah nujne medicinske pomoči. Želijo si tudi sestanka s predstavniki ministrstva za notranje zadeve oziroma letalske policijske enote glede nakupa helikopterjev, do katerega pa kljub pobudam še ni prišlo.
Razpis za nakup dveh helikopterjev za HNMP je po mnenju NSi-ja namenjen zgolj dopolnitvi policijske flote. Sumijo, da so bila nekatera merila v razpisu prirejena za točno določenega ponudnika. Zaradi sumov negospodarnega nakupa pa zahtevajo sklic nujne seje komisije DZ-ja za nadzor javnih financ.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje