Vlada želi zamrzniti nov sistem obračunavanja omrežnin. Agencija ne želi o tem slišati niti besede. Gre za nedopusten politični pritisk na neodvisnega regulatorja, opozarjajo. Foto: BoBo
Vlada želi zamrzniti nov sistem obračunavanja omrežnin. Agencija ne želi o tem slišati niti besede. Gre za nedopusten politični pritisk na neodvisnega regulatorja, opozarjajo. Foto: BoBo

Agencija obe zahtevi zavrača. Pritiski, naj se uveljavitev novega sistema preloži, so se pojavili že prej, in sicer pred evropskimi volitvami, je poročal Žan Dolajš.

"Ne moremo si več zatiskati oči, da je metodologija ustrezna. Ljudje, ki so za to odgovorni, morajo nositi posledice," je v ponedeljek dejal premier. "Pozivamo tudi svet agencije, da zaradi ugotovljenih pomanjkljivosti odstopi s svoje funkcije," je povedal premier Robert Golob.

"Ne, vsekakor ne. Gre za politični pritisk, ki ga pa skušam razumeti kot spodrsljaj," je na vprašanje, ali namerava odstopiti, dejal Franc Žlahtič, predsednik sveta agencije za energijo.

Predsednik sveta Žlahtič zagovarja nov sistem, po katerem plačajo več omrežnine večji porabniki. Nekatera podjetja, ali pa denimo ljudje z električnimi avtomobili. Velika večina slovenskih gospodinjstev pa bo na letni ravni plačala manj. Uveljavitev sprememb se je pripravljala že dalj časa, vlada pa je medijsko bitko proti novi omrežnini začela šele po spremembi sistema.

Sorodna novica Bratina o Golobovem pozivu k odstopu: Nedostojno je, da premier posega v položaj regulatorja

Intervencija sekretarke Tine Sršen

So pa politično zaznamovana pričakovanja glede sprememb na svet agencije za energijo očitno prihajala že prej. Konkretno tudi od Tine Sršen, državne sekretarke na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo.

"Da, da," je Žlahtič za TV Slovenija potrdil, da ga je 15. aprila poklicala sekretarka Tina Sršen s predlogom, da bi zaradi evropskih volitev zamaknili uvedbo novega obračunavanja omrežnin.

Sršen nam danes ni zanikala, da se je z Žlahtičem pogovarjala po telefonu. Omenila mu je tudi evropske volitve, priznava, a v drugačnem kontekstu, v kontekstu razgretega političnega ozračja pri sprejemanju prenovljenega energetskega zakona, trdi. In prav v tem zakonu, ki ga je letos aprila sprejela aktualna koalicija, je jasno zapisano, da je agencija avtonomen organ.

"Je eksplicitno navedeno, da regulator pri sprejemanju svojih odločitev ne sme niti zahtevati niti upoštevati navodil usmeritev in seveda tudi zahtev vlade ali katerega koli političnega organa," je povedala Duška Godina, direktorica agencije za energijo.

"Predstavljajte si, da bi Banka Slovenije ali pa ustavno sodišče moralo odločati tako kot predlaga vlada. To bi bilo konec pravnega reda," je zadevo komentiral član sveta agencije za energijo Janez Kopač.

Predsednik vlade želi ukiniti nov sistem februarja, kar je po mnenju stroke zaradi spremenjenih informacijskih sistemov praktično nemogoče. In še – po februarju se začne obdobje nižje tarife. To bo čas, ko bi lahko državljani dejansko videli, ali bodo na letni ravni z novim sistemom resnično prihranili denar.

Direktorica agencije za energijo Duška Godina o spornem obračunavanju omrežnine
Sorodna novica SD ob višjih cenah elektrike vladi predlaga zamrznitev višine omrežnine

Vlada podpira zamrznitev novega sistema

Koalicija glede omrežnine podpira predsednika vlade. Tako v Svobodi kot v SD-ju se strinjajo z zamrznitvijo novega sistema, člane sveta agencije in vodstvo pa pozivajo, naj se spustijo na realna tla, saj da položnice, ki jih prejemajo državljani – predvsem tisti, ki so vlagali v obnovljive vire energije, govorijo same zase.

Uresničili so se najhujši strahovi, ki so jih tako poslanci Svobode kot SD-ja izražali vodstvu agencije še v času, ko so jim predstavljali načrtovane spremembe obračunavanja omrežnin, sta pojasnjevala vodji poslancev Svobode in Socialnih demokratov. Zato podpirata poziv predsednika vlade agenciji za energijo, da s 1. februarjem začasno znova uvede star sistem obračunavanja omrežnin, je poročal Gregor Drnovšek.

Sorodna novica Prehodno obdobje glede omrežnine za podjetja, GZS za zamrznitev sprememb

"Ljudje so besni, gospodarstvo pa obupano. In dejansko je poziv k uveljavitvi oz. spremembi omrežninskega akta in pa k uveljavitvi starega omrežninskega akta pravilna odločitev vlade," je povedala vodja poslanske skupine Svobode Nataša Avšič Bogovič.

"Če agencija ni sposobna razumnega razmisleka o tem, ali so položnice, ki jih dobivajo ljudje, primerne, govorim o trikratniku, štirikratniku, kot so bile prej, potem je naloga politike, da zaščiti ljudi," je povedal Jani Prednik, vodja poslanske skupine SD-ja.

Glede premierjevega poziva k odstopu pa je Prednik prepričan, da nikakor ne gre za pritisk na neodvisnega regulatorja. "Upam, da bo agencija pozivu politike sledila. Če ne bo, potem pa bo morala politika, ki navsezadnje tudi nastavlja vse te ljudi, potegniti ukrepe. Vodstvo agencije zamenjati in verjetno poseči tudi s kakšnim interventnim zakonom," je sklenil Prednik.

"Razumem besede predsednika, ko je rekel, pozivam jih k odstopu in naj prevzamejo odgovornost za nespametno odločitev," pa je še dejala poslanka Avšič Bogovič.

Dodajata še, da nihče od njiju ni bil seznanjen z domnevno intervencijo državne sekretarke na ministrstvu za okolje, prostor in energijo Tine Sršen, ki naj bi predsednika sveta agencije prepričevala k zamiku uvedbe novega akta o omrežnini na čas po evropskih volitvah.

Nedopustni pritiski vlade na agencijo za energijo?