Komisija za nadzor proračuna po treh sejah ni uspela ponuditi odgovorov. Foto: RTV SLO
Komisija za nadzor proračuna po treh sejah ni uspela ponuditi odgovorov. Foto: RTV SLO
Sašo Peče
SNS meni, da prodaja deležev ni bila transparentna. Foto: RTV SLO

S tem je 39 poslancev SDS-a, NSi-ja, SLS-a in DeSUS-a prehitelo pobudo opozicije o ustanovitvi preiskovalne komisije, ki pa bi se ukvarjala s politično odgovornostjo premiera, gospodarskega ministra in državne sekretarke pri prodaji državnega premoženja v Mercatorju.

Koalicija zahteva ustanovitev komisije, ki se bo ukvarjala z vsemi dosedanjimi prodajami deležev Kada in Soda v gospodarskih družbah, saj le taka preiskava lahko ovrže sume politične korupcije pri prodaji državnega premoženja v okviru Kada in Soda.

Opozicija le za preiskavo o Mercatorju
Podlaga za to odločitev LDS-a, ki je dopoldne napovedal zbiranje podpisov za ustavnovitev parlamentarne preiskovalne komisije o prodaji Mercatorjevih deležev, je delo proračunske komisije DZ-ja, ki že preučuje prodajo deležev Kada in Soda v Mercatorju, a na treh sejah ni uspela dobiti ustreznih odgovorov.

Mešani odzivi strank na pobudo
Stranke so se na pobudo LDS-a o ustanovitvi preiskovalne komisije odzvale mešano. Odkrito je ustanovitev podprl le SNS, ki je napovedal prispevanje podpisov, saj menijo, da prodaja deležev ni bila transparentna.

V SD-ju pravijo, da sami ne bodo predlagali ustanovitve komisije, o podpori pa se bodo odločali samostojno. Kot osnovni razlog za takšno odločitev navajajo dosedanjo neučinkovitost preiskovalnih komisij. V SDS-u in NSi-ju so sicer menili, da bi se morala preiskava nanašati tudi na druge prodaje državnih deležev Kada in Soda.

Ministrstvo: Prozorna politična poteza LDS-a
Na predlog se je odzvalo tudi gospodarsko ministrstvo, ki pravi, da vlada in ministrstvo za gospodarstvo nimata prav nobene povezave s prodajo deležev Mercatorja. Takšna zahteva opozicije po njihovem mnenju temelji zgolj na nekakšnih novinarskih domnevah, ob tem pa naj bi šlo za prozoren politični manever LDS-a. Iz službe za odnose z javnostmi so še sporočili, da kdor podpiše takšno zahtevo, dokazuje politično pristranskost in pomanjkanje strokovne presoje.