S policije so sporočili, da se je med 1. januarjem in 4. julijem zgodilo 506 prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi kolesarji, od tega so bili v 300 primerih kolesarji povzročitelji. Trije so v nesrečah umrli, 74 je bilo hudo telesno poškodovanih, 379 pa lažje.
"Najpogostejši vzrok za nesreče sta neprilagojena hitrost in neupoštevanje pravil o prednosti.
Najpogostejše kršitve, ki jih ugotavljamo pri kolesarjih, so povezane z nepravilno stranjo oziroma smerjo vožnje, uporabo telefona med vožnjo, neuporabo luči in vožnjo pod vplivom alkohola," so zapisali.
Do 4. julija se je zgodilo 78 prometnih nesreč z udeležbo voznikov e-skirojev. Od tega jih je bilo 51 povzročiteljev. V teh nesrečah se je 10 voznikov e-skirojev hudo in 51 lahko telesno poškodovalo. "Najpogostejše kršitve pri voznikih e-skirojev so povezane z nepravilno stranjo oz. smerjo vožnje, neuporabo čelade in vožnjo pod vplivom alkohola," so pojasnili na Policiji.
Kolesarje in voznike električnih skirojev so na policiji pozvali k spoštovanju predpisov. Predvsem naj se vozijo v pravi smeri in uporabljajo površine, namenjene kolesarjem in voznikom lahkih motornih vozil, kamor spadajo tudi električni skiroji, prav tako naj spoštujejo prometno signalizacijo.
V torek samo v Ljubljani več nesreč s skiroji in kolesi
Policisti so v torek v Ljubljani obravnavali kar štiri prometne nesreče, v katerih so bili udeleženi vozniki električnega skiroja oziroma kolesa. Pri vseh nesrečah je do padca prišlo zaradi neprilagojene hitrosti, pri dveh pa je bila vzrok tudi večja količina alkohola, so sporočili s Policijske uprave Ljubljana. V vseh primerih so bili udeleženci lažje poškodovani, zoper povzročitelje pa bodo policisti uvedli prekrškovni postopek.
Policisti voznike pri tem znova opozarjajo, da že po tem, ko zaužijejo minimalne količine alkohola, ne spadajo več za volan katerega koli prevoznega sredstva. "Bodite odgovorni in si zagotovite si drugačen prevoz v kolikor ste zaužili alkoholne pijače."
V zadnjih letih se delež prometnih nesreč, ki so jih povzročili alkoholizirani vozniki, ni bistveno spremenil in ostaja približno desetodstoten. Policisti opozarjajo, da alkohol najprej oslabi sposobnost normalnega miselnega presojanja. Voznik je tako prepričan, da vozi bolje kot dejansko, temu pa sledijo slabša sposobnost zaznavanja, napačne ocene razdalj, počasni odzivi, motnje pri ravnotežju in zožen zorni kot.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje