Komisija DZ-ja za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti ter Odbor DZ-ja za delo, družino, socialne zadeve in invalide sta se danes na skupni seji seznanila s temo krepitve enakopravnosti spolov v državi.
"Slovenija se uvršča med države z relativno visoko stopnjo enakosti, najslabše pa se odrežemo glede moči oz. nesorazmerne zastopanosti spolov na položajih odločanja," je zatrdila ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak in dodala, da smo na zadnjih dvojih volitvah v DZ-ju zahvaljujoč kvotam dosegli pomemben napredek.
Enakost je prednostna naloga
Spodbujanje uravnotežene zastopanosti žensk in moških v procesu odločanja v gospodarstvu je trenutno po ministričinih navedbah med prioritetnimi temami Slovenije pri enakosti spolov. Aleksandra Kanjuo Mrčela s fakultete za družbene vede je ob tem opozorila, da v Sloveniji velja prepričanje, da so ženske in moški zelo enakopravni, še zlasti v gospodarstvu. To deloma drži, a po razdeljenem položaju moči in tudi plačah je zadeva bistveno drugačna, je menila.
Z njenimi ugotovitvami se je strinjala Andreja Katič (SD), ki zagovarja čimprejšnji sprejem zakona za uvedbo kvot tudi v gospodarstvu. Na koncu je bil sprejet sklep, da se pripravi zakonska podlaga za uvedbo kvot manj zastopanega spola v upravnih in nadzornih odborih družb do konca leta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje