Robert Hrovat (SDS), predsednik parlamentarne preiskovalne komisije za ugotovitev odgovornosti nosilcev javnih funkcij za štetje izbrisanih, je pojasnil, da je generalni sekretariat vlade zavrnil zahtevo komisije po predaji kopije magnetograma seje vlade iz 8. januarja 2004. Vlada je na tej seji sprejela informacijo tedanjega notranjega ministra Rada Bohinca o tem, da bodo začeli izvajanje postopkov izdaje odločb izbrisanim neposredno na podlagi odločbe ustavnega sodišča.
A generalni sekretariat vlade je zahtevo zavrnil, sklicujejo pa se na poslovnik vlade. Ta namreč določa, da so dobesedni zapisi vladnih sej podatki z najvišjo stopnjo tajnosti, in opredeljuje, kdo ima do njih dostop. Hrovat meni, da je sekretariat z zavrnitvijo njihove prošnje kršil ustavo, zakon o parlamentarni preiskavi in hierarhijo pravih aktov.
"Vsi poslanci imajo dostop do tajnih gradiv"
Poslovnik je nižji pravni akt od zakona, določbe vladnega poslovnika pa zato ne morejo odpravljati določb zakona o parlamentarni preiskavi ter zakona o tajnih podatkih, pojasnjuje poslanec. Zakon o tajnih podatkih pa pravi, da imajo vsi poslanci dostop do tajnih gradiv.
Hrovat še navaja določbo ustave, ki eksplicitno določa, da imajo parlamentarne preiskovalne komisije enaka pooblastila kot pravosodni organi. "Oviranje parlamentarne preiskovalne komisije ima torej enake pravne posledice kot oviranje pravosodnih organov," je v dopisu predsedniku vlade Borutu Pahorju zapisal Hrovat.
Prepričan je, da komisija izpolnjuje vse pogoje za dostop do zahtevanega gradiva. Od Pahorja zato pričakuje, naj zagotovi "korekten odnos izvršilne veje oblasti do ustavne vloge parlamenta ter sodelovanje organov brez oviranj in zavlačevanj".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje