V nadaljevanju bo KPK s premierjem Golobom in vabljenimi pričami izvedel razgovore. Foto: BoBo
V nadaljevanju bo KPK s premierjem Golobom in vabljenimi pričami izvedel razgovore. Foto: BoBo

Kot so sporočili s Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), jih je specializirano državno tožilstvo 10. julija obvestilo, da so razlogi, zaradi katerih bi dejavnosti komisije lahko škodovale interesom predkazenskega postopka, prenehali.

Z nastopom mandata nove namestnice predsednika KPK-ja Tine Divjak pa je 1. avgusta postal brezpredmeten tudi drugi razlog, zaradi katerega KPK ni mogel nadaljevati postopka preiskave. Nekdanjemu namestniku predsednika KPK-ja Simonu Savskemu, za katerega je pooblaščenec predsednika vlade zahteval izločitev iz postopka, je namreč za 31. julija prenehal mandat.

Sorodna novica Odvetnik premierja zanika, da skuša Golob zavlačevati postopek pred KPK-jem

Ker je Golobov pooblaščenec na sodišču izpodbijal zavrnitev zahteve za izločitev, je bil namreč senat KPK-ja nesklepčen, saj se je iz obravnave zadeve že ob prejemu prijave izločil predsednik komisije Robert Šumi. Z novo namestnico predsednika KPK-ja je senat znova sklepčen, so dodali v sporočilu za javnost.

Senat KPK-ja v sestavi obeh namestnikov predsednika, Davida Lapornika in Tine Divjak, je tako na sredini seji soglasno sprejel sklep o nadaljevanju postopka preiskave, so sporočili s komisije. Hkrati je senat sprejel sklep, da se obravnavani osebi omogoči vpogled v spis, torej v dokumentacijo, ki jo KPK vodi v predmetni zadevi.

Prijavo po odstopu z ministrske funkcije podala Tatjana Bobnar

KPK je preiskavo zaradi zaznanih sumov kršitve integritete v povezavi s prijavo o domnevnem nedovoljenem izvajanju pritiskov na nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar in druge zaposlene na ministrstvu uvedel novembra lani.

Bobnar je sicer s položaja odstopila, ker ni privolila v politično vmešavanje v kadrovanje v policiji, ki je izključno v pristojnosti generalnega direktorja, nato pa je dogajanje prijavila KPK-ju in tožilstvu, ki je sprožilo tudi predkazenski postopek.

KPK bo zdaj, ko se bo preiskava po petih mesecih od začasne ustavitve nadaljevala, s premierjem Golobom in vabljenimi pričami izvedla razgovore, po potrebi pridobila dodatno dokumentacijo ter izvedla druga dejanja, na podlagi česar bo lahko potrdila ali ovrgla sume kršitve integritete in s tem zaključila postopek, so še sporočili s komisije.

Golobov zastopnik, odvetnik Stojan Zdolšek danes za STA ni bil dosegljiv. Za POP TV pa je napovedal, da bodo po pregledu vseh listin v spisu predlagali dokaze, da premier Golob ni nedovoljeno pritiskal na takratno ministrico Bobnar. Po poročanju POP TV-ja je Savski kljub nedavnemu odhodu s KPK-ja še vedno podpisan pod lanski sklep o uvedbi preiskave zoper Goloba. "Verjetno bo ta del problematiziran še v nadaljevanju," je povedal Zdolšek.

V kabinetu predsednika vlade sklepa senata KPK ne komentirajo. Vodja poslancev Svobode Borut Sajovic pa je po današnjih koalicijskih usklajevanjih dejal, da je predsednik vlade zadeve, povezane s preiskavo sumov kršitve integritete, že pojasnil in povedal, da bo v samem postopku sodeloval. "Jaz mu v celoti zaupam in verjamem," je odgovor na vprašanje, kaj za delo vlade in koalicije pomeni sprejet sklep KPK, sklenil Sajovic.