Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je 18. marca 2020 v telefonskem pogovoru tedanjemu direktorju zavoda za blagovne rezerve (ZRSBR) Antonu Zakrajšku dal navodila, da naj ZRSBR izvede plačilo 100-odstotnega avansa po pogodbi, sklenjeni med zavodom in družbo genEplanet diagnostika, d. o. o, za nakup ventilatorjev.
"S tem je minister neutemeljeno posegel in vplival na delo ZRSBR-ja, povzročil, da je bil določen ponudnik privilegiran (drugim ponudnikom takšna obravnava ni bila omogočena), in presegel svoje pristojnosti. Minister namreč ni imel pristojnosti, da bi direktorju ZRSBR-ja dajal navodila glede konkretnih plačil pri izvedbi konkretnih poslov. Kot se je potrdilo v preiskavi, pa tedanji direktor ZRSBR-ja brez izrecnega naročila ministra 100-odstotnega avansa ob zgolj 50-odstotni garanciji družbe genEplanet ne bi izplačal," so navedli v KPK-ju.
Počivalškova navodila so po ugotovitvah KPK-ja v nasprotju s pričakovanim delovanjem in odgovornostjo ministra ter "predstavljajo kršitev integritete, ki jo 3. točka 4. člena ZIntPK opredeljuje kot pričakovano delovanje in odgovornost posameznikov in organizacij pri preprečevanju in odpravljanju tveganj, da bi bila oblast, funkcija, pooblastilo ali druga pristojnost za odločanje uporabljena v nasprotju z zakonom, pravno dopustnimi cilji in etičnimi kodeksi".
Kot še ugotavljajo, pri tem niso bili zagotovljeni niti minimalni standardi javnega naročanja in je bil v konkretnem primeru določen ponudnik privilegiran. Zaradi tega niso bili, kot navaja KPK, v postopkih, ki so bili zaradi nujnosti že tako izvedeni na najmanj transparenten način, zagotovljeni niti minimalni standardi javnega naročanja.
"Tudi če bi bil namen konkretnega ravnanja ministra zgolj zagotavljanje čim hitrejše dobave nujnih medicinskih pripomočkov, pa je bilo to storjeno na neprimeren način. Minister bi lahko direktorju ZRSBR-ja posredoval informacije o odobritvi bančne garancije, a bi se moral vzdržati podajanja kakršnih koli navodil glede dejanj, ki so bila v izključni pristojnosti ZRSBR-ja. Če je minister menil, da je ZRSBR pri nabavah zaščitne opreme neučinkovit, bi lahko predlagal vladi, da za vodenje teh postopkov pooblasti drug organ," so še navedli v KPK-ju.
Minister Počivalšek upravnega spora ni sprožil, zato so ugotovitve pravnomočne.
Počivalšek: Imam mirno vest
"KPK mi očita, da sem kršil integriteto, ker sem od Antona Zakrajška (nekdanji direktor ZRSBR o. p.) zahteval, naj se drži določil pogodbe. Tega, da sem nekomu naročil, naj izpolni pogodbo, ki jo je sam predhodno podpisal, se res ne sramujem. Če temu reče KPK kršitev integritete, je to njihovo stališče, ki pove več o KPK-ju kot o meni. Sicer pa že KPK sama izrecno dopušča možnost, da je bil moj namen zgolj zagotavljanje čim hitrejše dobave nujnih medicinskih pripomočkov. In točno tako je tudi bilo," se je na družbenem omrežju Facebook odzval minister Počivalšek, ki, kot navaja, odločitev KPK-ja sprejema z mirno vestjo.
Ob robu obiska v Mariboru je omenjene besede ponovil, na vprašanje, ali razmišlja o odstopu, je odločno dejal, da ne in da je treba po odstopu prej vprašati tistega, ki je izdal tako odločbo.
Odzivi iz politike
Na ugotovitve KPK-ja se vrstijo odzivi iz političnih vrst, poroča Radio Slovenija. Predsednica SD-ja Tanja Fajon je sklepe komisije označila za dokaz, da je to vlada korupcije, kaosa in konflikta. Zahteva odstop ministra. Če bi imeli ustrezne politične standarde, pa bi minister in z njim celotna vlada odstopila že zdavnaj. Matej T. Vatovec iz Levice pa pravi, da bodo ljudje 24. aprila izkoristili priložnost za izgon takšnih praks v zgodovino. Prek Twitterja se je oglasil tudi premier Janez Janša, ki je KPK-ju očital, da se ne ukvarja "s popoldanskim fušem predsednika Računskega sodišča".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje