Dokler ni težav, se o njej niti ne razmišlja. Zavest o njenem pomenu pa gotovo pride na dan, ko je na nitki zdravje. In potrebe po krvi, tekočini življenja, so največje prav poleti.
Na Zavodu RS za transfuzijsko medicino so za MMC pojasnili, da je v najtoplejšem letnem času tako zato, ker je odziv krvodajalcev na krvodajalske akcije zaradi dopustov manjši. Prav tako k pomanjkanju zalog krvi poleti prispeva dejstvo, da gre »tekočina življenja bolj v promet«. Število bolnikov, ki potrebujejo kri, je namreč večje – več je poškodovancev v prometnih nesrečah, večje so potrebe po presaditvah organov ipd. Še posebej sicer primanjkuje zalog krvi skupin A+ in 0+, ki sta v Sloveniji pri ljudeh najpogostejši. Kako pomembno je, da je zalog krvi dovolj, pa priča že dejstvo, da »tekočino življenja« v Sloveniji nekdo potrebuje vsakih pet minut.
KAJ JE KRI? Kri je tekoče tkivo rdeče barve, ki kroži po telesu. Poganja jo srce po večjih in manjših arterijah do kapilar in nato po venskem sistemu nazaj v srce. Če bi spojili vse žile v telesu v eno, bi bila ta žila dolga približno 10.000 km. Vir: Zavod RS za transfuzijsko medicino
Krvi praktično ne zmanjka, so pa nihanja Pa se lahko zgodi, da krvi določenih krvnih skupin povsem zmanjka? Na zavodu pravijo, da pravzaprav ne oz. da se to zgodi zelo redko, saj sproti reagirajo na zmanjševanje zalog. »Če pride do krajših obdobij pomanjkanja krvi določenih krvnih skupin, krvodajalce vabimo še na dodatne akcije oz. jih na odvzem vabimo posamično. Ob tem poteka tudi izmenjava komponent krvi znotraj transfuzijske službe. Zaloge krvi namreč niso odvisne samo od števila krvodajalcev in števila odvzemov krvi, temveč tudi od porabe ter potreb,« pojasnjujejo.
Načrtovanje potreb, pridobivanja krvodajalcev in izvajanja krvodajalskih akcij tako na letni kot na sprotni ravni pa poteka zelo skrbno, tako da se, če že, nihanja pri zagotavljanju krvi dejansko pojavljajo le v določenih obdobjih, trdijo na zavodu. Kot omenjeno, je to poleti, lahko pa tudi med večjo obolevnostjo prebivalstva za nalezljivimi boleznimi.
KDO JE LAHKO KRVODAJALEC?Krvodajalec je lahko po pojasnilih zavoda vsak zdrav moški in ženska med 18 in 65 leti, ki tehta najmanj 50 kilogramov. Ženske lahko dajo kri vsake 4 mesece, moški vsake 3 mesece. Odstopanja od navedenih pogojev lahko izjemoma odobri zdravnik. Kaj je treba še vedeti pred darovanjem krvi, si preberite tukaj. Vir: Zavod RS za transfuzijsko medicino
KDO NIKOLI NE SME BITI KRVODAJALEC? Osebe, okužene z virusom HIV, in njihovi spolni partnerji. Osebe, ki so si kadar koli vbrizgavale droge. Moški, ki so imeli spolne odnose z drugimi moškimi. Osebe, ki za spolne odnose prejemajo plačilo ali drogo. Osebe, okužene z virusom zlatenice (hepatitis B in C). Vir: Zavod RS za transfuzijsko medicino
Slovenija, ko gre za preskrbo s krvjo, samozadostna Ob tem se zastavlja vprašanje, kakšni krvodajalci smo Slovenci. Kot je razvidno iz zatrdil zavoda, se s petodstotnim deležem krvodajalcev med prebivalstvom naša država uvršča v evropsko povprečje. Kar je še pomembnejše, je po besedah naših sogovornikov to, da smo na področju preskrbe s krvjo samozadostni. »To nas uvršča ne samo med dobro organizirane, temveč tudi med nesebične, altruistične narode. Naši pozivi so uspešni in izkoristili bi priložnost, da se iskreno zahvalimo vsem krvodajalcem, ki se odzivajo na vabila in pozive za darovanje krvi.«
KDAJ SE KRVODAJALCU ODSVETUJE ODVZEM KRVI?
Če se na dan odvzema ne počuti dobro ali ima povišano telesno temperaturo; če od zadnjega odvzema krvi še ni preteklo tri mesece za moške in štiri mesece za ženske ali 48 ur od odvzema krvnega pripravka na posebni napravi; če je bila ob kontroli hemoglobina ugotovljena slabokrvnost pred odvzemom krvi; če ob pregledu vrednosti krvnega tlaka ali srčnega utripa niso v okviru zahtevanih meja; če je v določenem času pred odvzemom krvi jemal zdravila (antibiotike, aspirin, insulin, zdravila proti strjevanju krvi in ostala zdravila). Več si preberite tukaj. Vir: Zavod RS za transfuzijsko medicino
Vsaka odvzeta kri skrbno testirana Vsaka odvzeta enota krvi je v Sloveniji testirana, pri čemer so uporabljene najsodobnejše metode, ki so licencirane po najstrožjih mednarodnih kriterijih in so popolnoma avtomatizirane, še poudarjajo na zavodu in dodajajo, da to zagotavlja »največjo varnost v danem trenutku«. Darovana kri standardom ne ustreza, če vsebuje povzročitelje bolezni aidsa (virus HIV), virusne zlatenice tipa B in C ter sifilisa. Če zavod odkrije, da je kri neustrezna oz. okužena, jo po posebnih predpisih in postopkih zavrže – uniči.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje