Nova ministrica Ksenija Klampfer je v izjavi za medije po potrditvi v DZ-ju med prioritetami navedla zagotovitev interneta na belih lisah, kjer rešitev vidi v odprtih baznih postajah v kombinaciji s satelitskim internetom. "Mi imamo še vedno v Sloveniji 40.000 lis, pokrivanje teh belih lis je vedno dražje in čim prej moramo najti neke komplementarne rešitve," je dejala. Kot je napovedala, se bodo januarja dobili tudi z ekipo z Agencije za komunikacijska omrežja in storitve RS (Akos), s katero bodo poskušali doreči čim boljše rešitve, kako na zelo kratek način zagotoviti možnost dostopa do interneta.
Glede krovnega zakona o digitalni preobrazbi je dejala, da ga bodo v najkrajšem možnem času poslali v javno obravnavo. Trenutno računajo, da se bo to zgodilo nekje v prvi polovici prihodnjega leta. Zakonodajni postopek bi nato začeli nekje v jesenskem času, do konca leta pa bil zakon sprejet.
V okviru razprave v DZ-ju je bilo sicer slišati tudi pomisleke, da bo novi ministrici v razmeroma kratkem času, ki ga ima do konca mandata, uspelo izvesti zadostne ukrepe za digitalno preobrazbo Slovenije. "Napeli bomo vse moči, ekipa je pripravljena, a ostajamo realni glede tega, kaj je mogoče v tem prihajajočem letu," je poudarila. Primopredaja bo na ministrstvu, ki ga po odstopu Emilije Stojmenove Duh začasno vodi finančni minister Klemen Boštjančič, predvidoma v četrtek.
Golob prepričan, da bo ministrica projekte pripeljala do konkretnih rezultatov
Predsednik vlade Robert Golob, ki je Ksenijo Klampfer za novo ministrico za digitalno preobrazbo predlagal konec novembra, je ob predstavitvi v DZ-ju dejal, da gre za izkušeno političarko, za pravnico s pravosodnim izpitom in dolgoletno zaposleno v javni upravi. Poudaril je, da je že zdaj državna sekretarka na ministrstvu za digitalno preobrazbo, tako da je s področjem dobro seznanjena. Poleg tega je ministrski položaj zasedala že v Šarčevi vladi v obdobju 2018–2020, ko je bila ministrica za delo.
Na podlagi teh preteklih izkušenj je Golob prepričan, da bo znala ta mandat uspešno pripeljati do konca, predvsem pa, da bo projekte s področja digitalizacije pripeljala do konkretnih rezultatov. "Danes ministrstvo za digitalno preobrazbo žal javnost pozna predvsem po razdelitvi računalnikov, pa je bistveno, bistveno več," je ob tem dejal Golob. Kot je dejal, ministrstvo skrbi za informacijske rešitve celotne javne uprave in tudi za to, da se digitalizacija družbe odvija hitreje in da je Slovenija na tem področju v koraku s časom.
Navedel je predvsem področje umetne inteligence, na katerem ima Slovenija vrhunske strokovnjake. "Naši znanstveniki z Inštituta Jožef Stefan, to je ena od skupin, ki je zelo svetovno uveljavljena, bili so zraven že pri pristanku Nasinega vozila na Marsu – tako daleč gre naše znanje," je dejal in poudaril, da je prav, da ministrstvo za digitalno preobrazbo poskrbi, da se to znanje ustrezno vkomponira v projekte, ki se pripravljajo.
Koalicija poudarjala izkušnje kandidatke, opozicija ji je podporo odrekla
Kandidatko so na račun njenih dosedanjih izkušenj podprli v predstavitvi stališč v koalicijskih poslanskih skupinah. "Na podlagi njenega preteklega dela, njenih preteklih dolgoletnih izkušenj pri delu v javni upravi bo lahko kot poznavalka upravnih in drugih procesov pripomogla k izboljšavam in optimizaciji teh procesov in k do državljanov prijaznejšim rešitvam," je ocenila poslanka Levice Nataša Sukič.
Poslanka Svobode Tereza Novak je dejala, da je imela Klampfer kot generalna sekretarka pomembno vlogo pri operativnem postavljanju novoustanovljenega ministrstva za digitalno preobrazbo. S svojim delom v državni upravi pa je pridobila neprecenljive izkušnje na področju optimizacije procesov, implementacije digitalnih rešitev in izboljševanja organizacijske kulture, je dejala.
V SD-ju si predvsem želijo, da se uredi zakon o spodbujanju digitalne vključenosti, ki je bil zaradi novele, ki je prinesla mehanizem za razdeljevanje računalnikov, deležen nezaželene pozornosti, je dejal poslanec Damijan Bezjak Zrim. "Temeljni pričakovanji naše poslanske skupine sta, da se uredi ta nesrečni zakon ter razširi nabor ukrepov v zvezi z digitalizacijo, ki se mora osrediniti na zagotavljanje praktičnih digitalnih rešitev za vse ljudi," je dejal.
Na drugi strani pa Ksenija Klampfer ne prejela podpore opozicijskih poslanskih skupin. V SDS-u so bili kritični ravno zaradi njene dosedanje funkcije na ministrstvu za digitalno preobrazbo, ki po njihovem prepričanju v zadnjih dveh letih ni pokazalo bistvenih dosežkov s področja digitalne preobrazbe Slovenije. Klampfer je tako po besedah Žana Mahniča del problema, in ne rešitve.
"Vlada Roberta Goloba v tem času ni naredila veliko oziroma ni poslala v DZ-ju niti enega zakona, ki bi prispeval k boljši digitalni preobrazbi naše države, zato bo imela prihodnja ministrica veliko dela in malo časa," pa je poudarila Vida Čadonič Špelič (NSi). Kseniji Klampfer med drugim svetujejo, da naj najprej razdeli preostale prenosne računalnike.
Prednostne naloge kandidatka predstavila pred odborom DZ-ja
Ministrska kandidatka je zaslišanje pred odborom DZ-ja za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo prestala v začetku meseca. Med prednostnimi nalogami je napovedala prenovo osrednjega komunikacijskega omrežja državne uprave, pripravo krovnega zakona s področja digitalne preobrazbe in krepitev uporabe javnih digitalnih storitev.
Napovedala je tudi novelo zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, s katero bodo ukinili mehanizem za izposojo računalniške opreme. Kot razlog za njegovo ukinitev je navedla, da se je med izvajanjem izkazal za preveč okornega, počasnega in administrativno obremenjujočega.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje