Popovič je že večkrat opozarjal na politično delovanje koprskih tožilcev. Foto: RTV SLO
Popovič je že večkrat opozarjal na politično delovanje koprskih tožilcev. Foto: RTV SLO

Jaz sem prepričan, da je on in njegova udbomafija zakuhala to zadevo.

Boris Popovič o vlogi Milana Kučana
Milan Kučan
Je nekdanji predsednik Kučan vlekel vse niti? Foto: RTV SLO
Dimitrij Kovačič
Kovačič dosedanje delo komisije označuje za koristno. Foto: RTV SLO
Popovič obtožuje

Člane komisije, ki preiskuje razmere na državnem tožilstvu med letoma 2000 in 2004, so zanimale okoliščine aretacije Popoviča devet mesecev potem, ko je novembra 2002 prevzel vodenje koprske občine. Popovič je še dodal, da je bila takrat le Moskva bolj rdeča kot Koper, je poročala TV Slovenija.

V ozadju ovadb nekdanji predsednik in premier
Popovič trdi, da je v ozadju njegovega pripora in ovadb nekdanji predsednik države Milan Kučan. Poleg njega in tedanje generalne državne tožilke Zdenke Cerar je v ozadje dogajanja iz leta 2004 uvrstil še vodjo koprskega tožilstva Slavka Ožbolta, njegovega namestnika Bojana Pečnika, nekdanjega koprskega kriminalista Ljuba Volmuta in predsednika Komisije za preprečevanje korupcije Draga Kosa. Koprski župan še trdi, da sta bila z dogajanjem seznanjena tudi tedanji predsednik vlade Anton Rop in njegova svetovalka Marijana Kanduti.

Popovič je še pozitivno odgovoril na vprašanje, ali je med leti 2000 in 2004 v Kopru vladala gospodarska mafija. Kot primer vplivanja na tožilstvo in sodišče, pa je izpostavil nastop Cerarjeve na TV Koper. Po njegovih navedbah je dejala, da je Popovič v priporu zato, ker je "delal kriminal na občini". Dejal je, da je poudarjala, da nima nič s politiko, kasneje pa je postala pravosodna ministrica in podpredsednica LDS.

Politične povezave na tožilstvu?
Popovič, ki je bil leta 2003 en mesec v priporu zaradi suma utaje davkov, je sicer že večkrat kritiziral delo koprskega tožilstva. Med drugim mu očita neučinkovitost in sume političnih povezav.

Vodja okrožnega tožilstva v Kopru Slavko Ožbolt je na enem izmed zaslišanj dejal, da so Popoviča priprli zaradi ponovitvene nevarnosti in nevarnosti vplivanja na priče, izpustili pa so ga, ko so prenehali razlogi za pripor. Predsednik komisije, ki ugotavlja morebitno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, Dimitrij Kovačič je te izjave označil za neresnične, saj je pripor odpravilo vrhovno sodišče, potem ko je ugotovilo, da pripornih razlogov nikoli ni bilo, je poročal Radio Slovenija.

Komisijo je pri zaslišanju Ožbolta med drugim zanimalo, zakaj so bili ob aretaciji navzoči mediji. Ožbolt je zatrdil, da novinarjev zagotovo ni obvestilo tožilstvo.

Turšičeva se je opravičila
Pričala pa ni Majda Turšič, nekdanja vodja urada okrožnega državnega tožilca Gorazda Fišerja, ki se je do zdaj zaradi zdravstvenih težav že dvakrat opravičila komisiji za izostanek. Komisija sicer Turšičevo sumi storitve več kaznivih dejanj, med drugim ponarejanja in uničevanja uradnih listin in poveverb.

Kovačič: Sporna izjava Milana Kučana
Dimitrij Kovačič je kot sporne označil izjave nekdanjega predsednika države Milana Kučana, ki je dejal, da je protestiral pri organih pregona zaradi dolgotrajnega pripora Popoviču. Kovačič meni, da je kakršno koli vplivanje na neodvisne organe pregona nedovoljen pritisk. Zaradi te izjave bo morda Kučan tudi vabljen pred komisijo kot priča.

Komisija je od junija zaslišala več kot deset prič, med drugim nekdanjo vodjo skupine državnih tožilcev za posebne zadeve Jožico Boljte Brus in nekdanjega vodjo ljubljanskega okrožnega državnega tožilstva Gorazda Fišerja. Predsednik komisije Kovačič je prepričan, da komisija že dokazala vrsto "nerazumljivih napak" in političnih pritiskov.

A. L./M. P.

Jaz sem prepričan, da je on in njegova udbomafija zakuhala to zadevo.

Boris Popovič o vlogi Milana Kučana
Popovič obtožuje