Po mnenju Levice namerava Mors na podobno netransparenten način, ki "smrdi po korupciji", kot je kupoval oklepnike oshkosh, za potrebe Nata kupiti tudi oklepnike valuk.
Zmotilo jih je dejstvo, da predstavniki Morsa tako namere o nakupu oshkoshev kot tudi namere o nakupu valukov javnosti niso nikoli predstavili, kljub vprašanjem poslancev Levice pa količine in vrednosti nakupa niso hoteli razkriti. Šele pozneje je po objavah medijev postalo jasno, da kupujejo 14 oklepnikov, strošek nakupa pa bo zavzel skoraj celotno postavko "glavne opreme".
"Točno ceno nakupa sicer še vedno skrivajo, češ da je treba najprej narediti "analizo trga", hkrati pa priznavajo, da je na trgu en sam ponudnik teh vozil. To je – tako kot v primeru Oshkosh – zopet ena od ameriških orožarskih korporacij, ki dobavlja enaka vozila avstrijski vojski," so zapisali v Levici.
Avstrija po njihovih informacijah ta vozila kupuje po ceni tri milijone evrov na kos. "Po tej računici bo nakup 14 vozil torej znašal približno 42 milijonov evrov, kar je deset milijonov evrov več kot nakup oshkoshev," so izračunali. Prav tako jih moti, da čeprav je nakup oshkoshev po podpisani pogodbi in prvih nakazilih dobil svojo proračunsko postavko, je valuki nimajo, čeprav gre za obsežnejši nakup.
Levici se nakup oklepnikov zdi sporen tudi zato, ker gre zanje več deset milijonov proračunskih sredstev, nakupa pa po njihovem mnenju ne opravičujejo trenutne varnostne razmere. Tudi v primeru, da je 14 valukov iztrošenih, jih SV ostane še 71, so še navedli v Levici.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje