Evropska komisija naziv Zelene prestolnice Evrope vsako leto podeli mestu z visokimi okoljskimi standardi in z zavezo k velikopoteznim ciljem za nadaljnje okoljske izboljšave in trajnostni razvoj. Prvič je bil za zeleno prestolnico leta 2010 razglašen Stockholm, sledili so mu Hamburg, Vitoria-Gasteiz, Nantes, Köbenhavn, Bristol in Ljubljana.
Ključni razlog, da je naziv za leto 2016 pripadel Ljubljani, je bila presoja, da je slovenska prestolnica v najkrajšem obdobju napravila največ sprememb v pravo smer. Na ljubljanski mestni občini (MOL) so sicer za vsakega od 12 mesecev leta izbrali posebno temo, ki je bila postavljena v ospredje, denimo voda, trajnostni turizem, podnebne spremembe in okoljske inovacije. Glavnina programa je potekala v informacijski točki, ki so jo za namen zelene prestolnice postavili pred mestno hišo, v programu pa so vse leto sodelovale tudi mestne četrti.
V letu 2017 bo naziv evropske zelene prestolnice nosil Essen v Nemčiji, za leto 2018 pa je bilo na prireditvi v Ljubljani letos izbrano nizozemsko mesto Nijmegen.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje