Na ustanovnem kongresu na Brdu pri Kranju so ustanovni člani nove politične stranke predstavili svojo vizijo in ključna področja, na katerih želijo uresničiti pozitivne spremembe za Slovenijo. Stranka Fokus misli resno in nastaja z jasno vizijo, Slovenijo usmeriti na pot uravnoteženega razvoja in napredka, pri tem pa ohraniti temeljne vrednote, ki povezujejo narod in družbo, je v pozdravnem nagovoru zbranim dejal Marko Lotrič.
Predsednik državnega sveta je bil v nadaljevanju dogodka kot edini kandidat pričakovano izvoljen tudi za predsednika stranke. Zbrani v kongresnem centru na Brdu pri Kranju so ob predsedniku izvolili tudi generalno sekretarko, to je postala sekretarka državnega sveta Monika Kirbiš Rojs, člane sveta stranke, izvršilnega in nadzornega sveta. Med njimi je tudi nekaj javnosti bolj znanih imen, med drugim glasbenik in dirigent Patrik Greblo in športni psiholog Matej Tušak.
Fokus sicer po besedah Lotriča ne bo še ena politična alternativa, temveč sila sprememb, ki lahko soustvari boljšo prihodnost države. Stranka je po njegovih besedah nastala iz prepričanja, da je mogoče preseči ujetost v ideološke delitve, namesto prepirov ponuditi rešitve, namesto stagnacije razvoj in stopiti iz povprečja. Razvoj Slovenije zaradi neustreznega vodenja ne sledi zmožnostim države, vizija Fokusa pa je ustvariti državo priložnosti za vse, je dejal. Po besedah Lotriča stranka sicer v osrčje programskih prioritet postavlja močno gospodarstvo, nižanje davčnih bremen in regionalizacijo Slovenije.
Da si Slovenija zasluži in zmore več, je Lotrič poudaril že v uvodnem nagovoru, ko je tudi obljubil močno ekipo, polno znanja, izkušenj, poguma in inovativnosti, ter premišljen, celovit in vizionarski program, ki prinaša odgovore na izzive prihodnosti. Ob tem se je zahvalil ustanovnim članom za podporo. "Želimo graditi razvojno naravnano in odgovorno družbo, ki se ne bo izgubljala v ideoloških razpravah, temveč bo iskala konkretne in učinkovite rešitve za izzive današnjega časa," je strnil cilje nove stranke. Vse, ki želijo soustvarjati uspešno, inovativno in pravično Slovenijo, pa je povabil k sodelovanju.
Na kongresu več političnih akterjev, ki v novi stranki vidijo mogočega zaveznika
Med gosti kongresa, ki so prišli podpret novo stranko, je sicer opaziti več znanih obrazov drugih političnih strank, med drugim predsednika NSi-ja Mateja Tonina, predsednika Demokratov Anžeta Logarja, podpredsednika SDS-a Aleša Hojsa, predsednika SLS-a Marka Balažica, nekdanjega dolgoletnega evropskega poslanca Franca Bogoviča, nekdanjega gospodarskega ministra Zdravka Počivalška in nekdanjega poslanca SLS-a Franca Pukšiča.
Ob ugibanjih o možnem sodelovanju novih strank na desni strani so omenjeni povečini pozdravili širjenje izbire v političnem prostoru. Logar in Tonin v novi stranki bolj kot konkurenco po besedah prvega vidita možnost "za preskok naprej" in po oceni drugega "povezovanje konstruktivnih sil za blaginjo Slovenije". Predstavniki SLS-a pa se nadejajo predvsem morebitnega dobrega sodelovanja, Pukšič in Bogovič v programu stranke prepoznavata dobre ukrepe s področja slovenskega podjetništva in gospodarstva ter regionalizacije.
Stranka kot odgovor na "gospodarsko-politično enoumje"
V programu nova stranka, ki je, kot je bilo slišati na kongresu, nastala tudi kot odgovor na gospodarsko-politično enoumje, poudarja močno in razvojno naravnano gospodarstvo, ob tem pa med prednostnimi ukrepi znižanje davčnih bremen in povečanja neto plač. Slovenska podjetja ne smejo seliti svojih dejavnosti v tujino, delo mora biti nagrajeno, inovacije pa spodbujene, so prepričani.
V stranki se bodo zavzemali za dostopno, kakovostno in finančno vzdržno zdravstvo. Obljubljajo boljše delovne razmere za zdravstveno osebje, več specializacij, pospešeno digitalizacijo zdravstvenega sistema in reformo upravljanja bolnišnic. Na področju stanovanjske politike se bodo zavzemali, da bodo mladi imeli možnost priti do lastnega doma, regijski razvoj pa krepili z decentralizacijo in uvedbo pokrajin, napovedujejo. Slovenija potrebuje politiko, ki bo v središče postavila tudi izobraževanje, ki mladim omogoča prihodnost, javno upravo, ki služi ljudem in gospodarstvu ter kmetijsko politiko z zmernim tonom, so poudarili na kongresu.
Delali bodo za vse generacije, mlade, ki potrebujejo perspektivo, delovno generacijo, ki potrebuje stabilnost, starejše, ki si zaslužijo dostojanstvo. Politika Fokusa ne bo ideološka, ampak pragmatična, so odločeni. "Slovenija potrebuje zdravo pamet v politiki, potrebuje odločnost, potrebuje Fokus," poudarjajo.
Osrednjo volilno bazo Lotrič vidi v obrtnikih in podjetnikih
Med razlogi za ustanovitev stranke je tako Lotrič v izjavi po kongresu navedel tudi odsotnost posluha za stroko in socialni dialog v aktualni vladi. "Motijo nas ad hoc odločitve, da se sprejema zakonodaja, ki se ne premisli, in potem imamo težke posledice," je predsedniku stranke pritrdila tudi Kirbiš Rojs.
Lotrič si sicer želi, da bi stranka nagovarjala široko volilno bazo, predvsem tiste, ki doslej niso hodili na volitve, saj niso našli stranke, ki bi ji lahko zaupali. Osrednjo volilno bazo stranke pa vidi v obrtnikih, podjetnikih, gospodarstvu, iz katerega prihaja tudi sam. Prepričan je namreč, da podpora gospodarstvu pomeni blaginjo, socialno državo in dostopne javne storitve.
Pobudnika stranke v naslednjih mesecih napovedujeta delo na terenu, gradnjo terenske mreže z ustanavljanjem regijskih in občinskih odborov. Na političnem parketu se ne želijo umeščati na levo ali desno, ampak vabijo vse k branju programa in nato k presojanju, saj so "različne teme in leve in desne". Več informacij o stranki pa bo nudil tudi njihov digitalni pomočnik, delujoč s pomočjo umetne inteligence, ki so ga predstavili na kongresu in ga imenujejo Foki.
O nevarnosti drobljenja političnih sil ob več novih strankah, predvsem na desni sredini, pa je Lotrič ocenil še, da "moraš najprej biti nekdo", če se želiš pogovarjati z drugimi političnimi akterji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje