Kot so zapisali na spletni strani inšpektorata za delo, je Lukić svoje delo na inšpektoratu opravljal uspešno in prispeval k pomembnim dosežkom na področju varstva delavskih pravic. "V zadnjem mesecu pa se je zgodilo več nepričakovanih osebnih okoliščin, kar je vse bolj oteževalo usklajevanje med njegovim poklicnim in zasebnim življenjem," so pojasnili na inšpektoratu in dodali, da se je zato odločil, da se umakne s položaja.
"Prepričan sem, da je funkcija glavnega inšpektorja izjemno pomembna in da zahteva popolno predanost. V čast si štejem, da sem imel priložnost in zaupanje voditi inšpektorat. Skupaj s predanimi zaposlenimi smo obrnili nov list v poglavju našega dela. Trenutno pa sem soočen z osebnimi izzivi, ki mi otežujejo opravljanje dela. Zato sem prišel do zaključka, da je prav, da to odgovorno mesto prevzame oseba, ki ji bo lahko posvetila vso svojo energijo in zavezanosti. Novi vršilki dolžnosti glavne inšpektorice popolnoma zaupam, da bo to funkcijo opravljala strokovno, predano in da bo še naprej zasledovala uresničevanje zastavljenih ciljev," je dejal Lukić.
Nova vršilka dolžnosti glavnega inšpektorja je postala Katja Čoh Kragolnik, s katero naj bi Luka Lukić doslej uspešno sodeloval.
"Kapitan se je zamenjal, vendar barka pluje v pravo smer"
Čoh Kragolnik je doslej opravljala delo delovne inšpektorice na območni enoti Maribor in je bila hkrati tudi sindikalna zaupnica zaposlenih na inšpektoratu. Verjame, da je inšpektorat trenutno na dobri poti, ki jo je treba nadaljevati, tako bo še naprej izvajal obsežne in kompleksne nadzore, sankcioniral sistematične kršitve delavskih pravic, kaznoval kršitve varstva in zdravja pri delu ter zagotavljal spoštovanje socialnih pravic.
"Kapitan se je zamenjal, vendar barka še vedno pluje v pravo smer. Inšpektorat bom vodila z vso predanostjo, strastjo in s ciljem zagotavljanja spoštovanja delavskih pravic. Skupaj s celotno ekipo bomo nadaljevali pomembno delo in stremeli k preprečevanju kršitev delavskih pravic in varni delovni klimi v Sloveniji, ki je v skupnem interesu vseh nas," je napovedala nova glavna inšpektorica.
Lukić je glede na pomembnost in zahtevnost funkcije ugotovil, da bi ji zaradi osebnih okoliščin lahko posvetil premalo pozornosti, kar po njegovem mnenju ni korektno do funkcije, do inšpektorata kot tudi do zaposlenih in vseh državljanov, katerih pravice so predmet nadzora inšpektorata, so danes še navedli na inšpektoratu.
Inšpektorji lani izrekli za 2,75 milijona evrov glob
5. junija sta inšpektorat za delo in ministrstvo za delo predstavila ključne dosežke inšpektorata v letu 2022, med katerimi so poudarili tudi septembrsko imenovanje v. d. glavnega inšpektorja Luko Lukića. "Z njegovim vodenjem smo okrepili vizijo in cilje ter se še bolj osredotočili na učinkovit pregon nezakonitega izkoriščanja delavk in delavcev," so sporočili pred desetimi dnevi.
"Če so v prejšnjih letih inšpektorji opravili kar se da veliko število pregledov, se po novem ukvarjajo s poglobljenimi pregledi zahtevnejših in kompleksnejših primerov, predvsem na področju tujih delavcev, posredovanja delovne sile ipd.," so dodali na ministrstvu in ob tem poskrbeli za dodatno usposabljanje in izobraževanje že zaposlenih. Lukić, ki naj bi vodil te spremembe, je bil prvič za v. d. glavnega inšpektorja za delo imenovan septembra lani, drugič pa marca letos, in sicer najdlje do 18. septembra.
Vlada je inšpektoratu prižgala tudi zeleno luč za 20 novih zaposlitev, ki jih tam po lastnih navedbah pospešeno uresničujejo.
Učinkovito delo inšpektorata je ena od prioritet ministra za delo Luke Meseca. Kmalu po nastopu mandata je tam napovedal pomembne novosti, med drugim so lani jeseni vpeljali razširjeno tričlansko vodstvo in spremenjen način dela.
"Zdaj bomo začeli resno delati z inšpektorji, tudi sam se bom angažiral, da spoznam, kje imajo težave ... Gremo v smer, da inšpektorji dobijo avtoriteto, potrebno za nadzor podjetij. Inšpektorat se je v zadnjih letih pretvarjal v svetovalnico. To pa ni njegova funkcija. To je, kot bi te policist ustavil in ti prijazno namignil, da naslednjič vozi počasneje," je Mesec septembra dejal v intervjuju za STA.
Sicer pa so tam zaposleni inšpektorji lani opravili 15.698 inšpekcijskih pregledov, ugotovili 14.351 kršitev, izdali 7051 upravnih in prekrškovnih ukrepov in vložili 33 kazenskih ovadb. Skupaj so izrekli za 2,75 milijona evrov glob (2021 za 3,5 milijona evrov, leta 2020 pa za 4,1 milijona evrov glob).
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje