Lukšič meni, da se vlada pripravlja za "zadnji plenilski pohod", in dodaja "najprej levi, potem hijene, nazadnje bodo prišli še mali glodavci, ki bodo pojedli teh 10 milijard evrov, ki so jih ustvarile slovenske generacije do zdaj," je dejal Lukšič.
Vlada holding nedemokratično rine na dnevni red
Predsednik SD-ja je opozoril, da bo vladni predlog ustanovitve holdinga obravnavan po nujnem postopku, kar pomeni, da bo za razpravo na voljo le 10 minut. Kritičen je tudi do dejanj vlade, ki po njegovih besedah šele zadnje štiri dni mrzlično išče rešitve, kar je za tako obsežno problematiko premalo. S tem, da vlada holding "rine na dnevni red" in hiti pri sprejemanju rešitev, so kršeni vsi demokratični standardi, je dodal.
Lukšič je upravljanje državnega premoženja označil za splošen problem države in dodal, da je prav zato prejšnja vlada začela razvijati model, skoncentriran v AUKN-ju. Meni, da bi bilo treba ta model razvijati naprej, vladna ideja o holdingu pa pomeni podiranje vseh dozdajšnjih oblik upravljanja, zato da bi lažje razprodali, kar je še ostalo od premoženja. SD bo zato storil vse, kar je v njegovi moči, da se to ne bi zgodilo, "ker je to za Slovenijo absolutno slabo".
SD svojih prihodnjih potez sicer še ne razkriva, saj še ne ve, kaj bo v končnem besedilu zakona. Vlada namreč dopolnila še vedno usklajuje.
Lukšičeva rešitev: sanacijski sklad
Lukšič se pridružuje mnenjem tistih ekonomskih strokovnjakov, ki pravijo, da je ideja državnega holdinga slaba zaradi mešanja slabih terjatev in upravljanja državnega premoženja. Meni, da bi bilo treba ustanoviti poseben sanacijski sklad, v katerem bi upravljali slabe terjatve na način, ki bi omogočil, da banke ostanejo zdrave.
Če zlato pravilo nima podpore, naj se ne pošilja v DZ
Prvi mož SD-ja je znova komentiral tudi namero o vpisu zlatega pravila v ustavo in dejal, da je stranka proti, a da bodo poslanci glasovali po svoji vesti, in sicer Borut Pahor, Janko Veber in Matjaž Han za, drugi pa proti. Dodal je še, da se strinja s stališčem Boruta Pahorja o posledicah morebitnega "padca" zlatega pravila v DZ-ju. Če vlada ve, da lahko zavrnitvi v DZ-ju sledi zniževanje bonitetnih ocen za Slovenijo, naj ga ne uvršča na dnevni red, je dejal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje