Odbor državnega zbora za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje je na predlog poslanca SLS Franca Pukšiča nadaljeval prekinjeno obravnavo v zadevi Satex za zaprtimi vrati. Tam so predstavili z zakonom varovane podatke in okoliščine. Magnetogram zaprtega dela seje bo odbor posredoval policiji, tožilstvu, vrhovnemu sodišču ter parlamentarni komisiji za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb.
Na sejo so bili vabljeni pravosodni minister Aleš Zalar, generalna državna tožilka Barbara Brezigar, predsednica mariborskega okrožnega sodišča Alenka Zadravec, predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša in vodja okrožnega državnega tožilstva v Mariboru Drago Šketa.
Zalar: Slovenija je pravna država
Minister Aleš Zalar je zanikal, da za razplet v zadevi Satex ni bilo politične volje za razrešitev primera. Poudaril je, da je že na prejšnji seji pojasnil, da je ministrstvo zaprosilo za pojasnila in predloge, da do tako številnih zastaranj ne bi prišlo. "Slovenija je pravna država. Če si kdo predstavlja, da naj bi minister imel kakršnakoli pooblastila, to ni res. Kot minister bom storil vse, da bo tudi v nadaljevanju sodna oblast samostojna pri odločanju. Sodniki niso samo neodvisni, so tudi odgovorni pri izvrševanju svoje funkcije," je dejal.
Pojasnil je, da je šele po prejemu informacije o zastaranju zaprosil za ustrezna pojasnila, saj dokler ni informacije, ni podlage, da se ukrepa. "Če bi to storil, bi to pomenilo, da izražam politično voljo in pritisk na sodišče, v tem primeru bi moral takoj odstopiti," je prepričan Zalar. Glede obveščanja o zastaranjih je še dejal: "Na ministrstvu smo vrhovnemu sodišču predlagali nadgradnjo informacijskega sistema kazenskih vpisnikov, tako bo tudi sodno osebje avtomatično opozorjeno na približevanje roka. Želimo, da se zaostri odgovornost sodnikov, ko bi šlo za situacijo, da je zastaranje povezano z neustreznim sodnikovim delom in da se to upošteva tudi pri oceni njihovega dela."
Masleša: Ker je zadeva odprta, je ne komentiram
"Tukaj je naštetih veliko vprašanj, ki zahtevajo odgovore. Vsako zastaranje, ki nastopi, zahteva odgovore. Konkretna zadeva še ni zastarala, zato je ne bi komentiral," je dejal Branko Masleša.
Dotaknil se je še odnosa do sodne oblasti, kar po njegovih besedah kaže tudi razprava na odboru. "Sodna oblast je najšibkejša, že vrsto let se dogaja, da je dežurni krivec, o dobrih praksah pa se ne govori," je prepričan. Dejal je še, da je bilo načeto vprašanje samozavesti sodnikov. "Odnos do sodnikov krepi tudi odnos strank do sodišča, tako da so bistveno manj disciplinirani. Gre seveda tudi za odgovornost sodnikov," je prepričan Masleša.
Jerovšek: Zadeva je ena najbolj sramotnih v državi
"To zastaranje je bil politični projekt, to je sramota za državo," je poudaril Jožef Jerovšek (SDS). Meni, da bo država sistematično delala, da nihče od "posvečenih" ne bo obsojen, kar je "katastrofalno sporočilo, izvršilna in sodna veja pa to sporočilo podpirata. V tem primeru bi morali biti ponujeni odstopi." Dejal je še, da je v tem primeru cel kup nelogičnih stvari, "ki se ne bi smele v državi, v kateri naj bi državljani zaupali v pravno varnost, zgoditi."
Iščejo se razlogi za zastaranje v zadevi Satex
Nujna seja odbora za notranjo politiko je bila sicer sklicana na pobudo poslancev SLS-a s predlogom, da se sprejme sklep, naj ministrstvo za pravosodje ugotovi, kdo je kriv, da je prišlo do zastaranja v zadevi Satex, in naj ustrezno ukrepa, ministrstvo naj DZ-ju predstavi poročilo o vzrokih za zastaranje postopkov pred rednimi sodišči v zadnjih petih letih in predstavi predloge ukrepov, s katerimi bo v prihodnje mogoče preprečiti takšne primere zlorab sodnih postopkov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje