Mate v zvezi z domnevnim poznanstvom Penka in Barage vlado poziva k ukrepom. Penko (na sliki desno) napoveduje svoje ukrepe. Foto: MMC RTV SLO
Mate v zvezi z domnevnim poznanstvom Penka in Barage vlado poziva k ukrepom. Penko (na sliki desno) napoveduje svoje ukrepe. Foto: MMC RTV SLO
Ivan Zidar
Zidar in Penko sta bila po 15 urah pridržanja izpuščena. Foto: MMC RTV SLO

V tej konkretni zadevi ocenjujem, da zakonski pogoji za mojo razrešitev niso bili podani in ne vidim nikakršnih razlogov, da ne bi odločal o nujnem preiskovalnem dejanju, kakršna je tudi hišna preiskava.

Predsednik ljubljanksega okrožnega sodišča Andrej Baraga
Andrej Baraga
Mate o aretacijah

Kot je dejal notranji minister, težava ni v njunem poznanstvu, temveč v tem, da naj bi skupaj celo dopustovala. Dragutin Mate dodaja, da bi bilo prav, če bi se sodnika v tem primeru izločilo.

Zdaj že nekdanji višji državni tožilec Boštjan Penko očitke o tesnem prijateljevanju s preiskovalnim sodnikom Andrejem Barago zavrača. "S sodnikom Barago nisva nikakršna osebna prijatelja, poznam ga toliko kot marsikaterega drugega sodnika. Če je o tem sploh treba govoriti - nikoli nisva bila skupaj na dopustu."

Penko: Ministrove izjave nedopustne
Meni tudi, da je skrajno nedopustno, da "policijski minister daje kakršne koli izjave o odločitvah sodišča oziroma sodnikov kot neodvisne tretje veje oblasti". Penko je še napovedal, da bo uporabil vsa razpoložljiva pravna sredstva zoper odgovorne za dogodke pred nekaj dnevi, da bi zaščitil svojo integriteto, dobro ime in pravne interese.

Na podlagi tajnega opazovanja, snemanja in fotografiranja so kriminalisti ob pridržanju Penka in Zidarja po besedah notranjega ministra Mateja zbrali dovolj podatkov za utemeljen sum, da je Penko, takrat še višji državni tožilec, osumljen storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali pravic. Ob pridržanju je policija preiskovalnemu sodniku Andreju Baragi predlagala ukrep hišne preiskave, a ga je zgodaj zjutraj - po ministrovih navedbah je kazalo, da naj bi Baraga vendarle odredil preiskavo - zavrnil.

Akcijo sprožil klic državljana
Mate je na novinarski konferenci še povedal, da je policija 24. junija dobila klic državljana, ki se mu je zdelo nenavadno, da se tožilec iz posebne skupine tožilcev sestaja z nekom, ki je osumljen več kaznivih dejanjih. Zaradi potrditve resnih sumov, da gre pri tem za kaznivo dejanje, je policija 26. junija na vrhovno državno tožilstvo poslala pisno odredbo za izvedbo ukrepov tajnega opazovanja, snemanja in fotografiranja, je dejal.

"Vrhovno državno tožilstvo je 27. junija izdala odredbo za tajno opazovanje, snemanje in fotografiranje," je pojasnil minister in dodal, da sta se 29. junija znova tajno srečala Penko in Zidar, pri katerem je policija osumljencema odvzela prostost in ju pridržala. Pri tem je policija zasegla fotokopije dokumentov iz policijske, tožilske in sodne dokumentacije, je zatrdil Mate. Na koncu je izrazil prepričanje, da je policija v navedenem primeru ravnala skladno z zakonodajo.

Baraga odgovarja
Na navedbe ministra Mateja se je v izjavi za javnost že odzval tudi Andrej Baraga. Predsednik ljubljanskega okrožnega sodišča je o "tesnih prijateljskih povezavah" med Barago in nekdanjim državnim tožilcem Boštjanom Penkom poudaril, da s Penkom nista osebna prijatelja. "Zato sem prepričan, da sem o zadevi nepristransko odločil," je zatrdil.

Baraga je povedal tudi, da Penka kot večina kolegov osebno pozna in da je z njim tudi dve leti skupaj sodeloval v skupini državnih tožilcev za posebne namene. Prepričan je, da je o zadevi nepristransko odločil. Ob tem je zanikal, da bi s Penkom dopustoval.

Pojasnil je, da je svojo odločitev o zavrnitvi predloga za hišno preiskavo pisno obrazložil, razlogov za odločitev pa ne more komentirati. Glede Matejevega mnenja, da bi se moral sam izločiti iz postopka, je dejal, da lahko tudi sodnik sam predlaga svojo razrešitev, če ocenjuje, da so za to podani zakonski pogoji. Dodal je, da bo o tem obvestil tudi ministra za pravosodje Lovra Šturma in predsednika vlade Janeza Janšo. Pričakuje tudi, da se bo "v zvezi s posegom izvršilne veje oblasti v sodstvo" oglasila tudi sodna oblast in sodniško društvo.

V tej konkretni zadevi ocenjujem, da zakonski pogoji za mojo razrešitev niso bili podani in ne vidim nikakršnih razlogov, da ne bi odločal o nujnem preiskovalnem dejanju, kakršna je tudi hišna preiskava.

Predsednik ljubljanksega okrožnega sodišča Andrej Baraga
Mate o aretacijah