Minister je v parlamentu v okviru razprave o nakupu oklepnikov namreč povedal, da je v ponedeljek izvedel, da je bil direktor protikorupcijske komisije Kos seznanjen z informacijami, vključenimi v neodgovorjeni depeši avstrijskega Interpola. Po njegovih besedah je Kos lansko pomlad klical direktorja urada za preprečevanje pranja denarja Plausteinerja in ga spraševal o denarnih tokovih iz Liechtensteina in iz Avstrije ter o potencialnih sumih korupcije.
Mateju se zdi zelo zanimivo, da v sistemu policije depeša ni šla nikamor, "nekdo drug pa je razpolagal z nekimi konkretnimi podatki, kakšni zneski naj bi se kam nakazovali". Kot je še zatrdil, urad za preprečevanje pranja denarja za preverjanje kakršne koli transakcije doma ali v tujini potrebuje utemeljen sum in pisni predlog, tega pa po njegovih besedah ni bilo.
Plausteiner: Matejeve navedbe zlonamerne
Direktor urada za preprečevanje pranja denarja Plausteiner pa je zanikal, da je na prošnjo vodje protikorupcijske komisije Kosa nezakonito preverjal finančne transkakcije. Te navedbe ministra Mateja je označil za "neresnične, zlonamerne in brez osnove".
Plausteiner: Urad ravnal v skladu s pooblastili
"Urad je v mesecu avgustu 2007 od enega izmed zakonsko določenih pobudnikov pobudo v zadevi Patria prejel in jo korektno in strokovno nadgradil s podatki, ki jih je pridobil zakonito, na podlagi pooblastil, ki mu jih daje zakon o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma," je pojasnil.
Ob tem je Plausteiner poudaril, da je bila policija seznanjena z dejstvom, da je urad tedaj ravnal zakonito in napovedal, da bodo zaradi Matejevih navedb "pretehtali možnost ukrepanja zoper osebe, ki so namerno in zavestno v poročilu policije navedli lažne podatke in s tem zavedli tudi ministra".
Kos pred kamero v četrtek
Po napovedi TV Slovenija bo Drago Kos o aferi za javnost podrobneje spregovoril v četrtek, v telefonskem pogovoru za našo televizijo pa je že danes povedal, da je protikorupcijska komisija v skladu z zakonom o preprečevanju denarja in financiranja terorizma dolžna preverjati sumljive transakcije. Prav zaradi izsledkov dela komisije je, kot zatrjuje, pobudo za preiskavo avgusta leta 2007 posredoval še uradu za preprečevanje pranja denarja.
V ponedeljek zanikal sodelovanje pri pripravi finske oddaje
Sicer pa je Kos v sinočnjem telefonskem pogovoru za Odmeve na TV Slovenija zanikal, da je sodeloval pri pripravi oddaje finske televizije, v kateri se pojavlja obtožba, da naj bi premier Janez Janša dobil podkupnino od posla s Patrio. Na novinarjevo vprašanje, ali je v zadnjem letu bil na Finskem, je odgovoril pritrdilno. Na vprašanje, kdaj in koliko časa je bil na Finskem, pa je dejal, da bo na vprašanje odgovoril, če bo Televizija Slovenija povedala, kdo ji je sestavil vprašanja za to oddajo. Na pojasnilo novinarja, da je vprašanja sestavil sam, pa je odgovoril: "Potem pa se vprašajte, od kod vam podatki, da sem bil na Finskem, ki sicer niso tajnost. O tem sem že govoril tudi v javnosti." Nato je odgovoril: "Po pravici povedano - ne vem."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje