Vrhovno sodišče je poročilo protikorupcijske komisije (KPK) o nadzoru Janševega premoženjskega stanja odpravilo, in ne razveljavilo, zato KPK ne more voditi ponovljenega postopka, piše Matoz v sporočilu za javnost.
Ob tem navaja, da je sodišče zaključno poročilo odpravilo zaradi ugotovljenih kršitev zakona, ki so istočasno pomenile tudi nezakonit poseg v ustavno pravico iz 22. člena ustave, in ne zaradi procesnih napak. Sodišče je prav tako ugotovilo, da je KPK pri nadzoru premoženjskega stanja funkcionarjev prekoračil svoja pooblastila in ravnal protizakonito.
Ker sodišče zaključnega poročila ni razveljavilo in vrnilo protikorupcijski komisiji v ponovno odločanje, Matoz tako trdi, da ponovljenega postopka KPK ne more voditi. Takšno trditev Matoza pa pod vprašaj postavlja samo vrhovno sodišče, ki je v 36. točki izreka zapisalo, da bi lahko tožena stranka, torej KPK, glede na ugotovitve konkretnega primera postopek začne ali nadaljuje, a mora ta postopek voditi po 13. členu, kar med drugim pomeni, da bi imel Janša možnost odgovora na očitke.
Klemenčič ima še podporo
Znano je, da naj bi se pravosodni minister Goran Klemenčič v ponedeljek sešel s predsednikom vlade Mirom Cerarjem, po pogovorih bo tudi jasno, ali še uživa njegovo podporo. Ima pa, kot kaže Klemenčič, vsaj za zdaj polno podporo v poslanski skupini SMC-ja. Tudi v SD-ju se bodo glede podpore odločali po tem, ko bodo slišali Klemenčičeve argumente.
"Res je, da je tedanje poročilo KPK-ja spremenilo politične razmere v Sloveniji. Res pa je tudi, da odprava tega poročila ne odpravlja vprašanja, od kod dvema vrhunskima politikoma 200.000 ali pa celo nekaj milijonov evrov premoženja, na katerega ta vrhunska politika nista znala odgovoriti," je poudaril predsednik SD-ja Dejan Židan.
Prav zato pa bi moral KPK po Židanovem mnenju postopek nadaljevati.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje