Foto: Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve/Twitter
Foto: Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve/Twitter

Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je v pogovoru z južnokorejskim kolegom Park Jinom poudarila, da je pred Slovenijo in Korejo ključno obdobje, saj sta obe državi novoizvoljeni članici Varnostnega sveta Združenih narodov (ZN) ter Ekonomskega in socialnega sveta ZN-a. "Veseli me, da bomo delo v najpomembnejšem organu ZN-a opravljali ob boku s Korejo, s katero delimo sorodne vrednote, interese in cilje. V zadnjih 30 letih smo vzpostavili trdne politične odnose in vztrajno krepili gospodarsko sodelovanje. Verjamem, da bomo odlično sodelovali tudi pri zagotavljanju svetovnega miru in stabilnosti," so ministrico v sporočilu za javnost povzeli na ministrstvih.

V pogovoru sta se dotaknila tudi dveh velikih varnostnih vprašanj, in sicer izzivov glede jedrske razorožitve Korejskega polotoka in ruske vojaške agresije na Ukrajino, ki sta jo oba ministra ostro obsodila. Ministrica Fajon se je korejskemu kolegu zahvalila tudi za finančno podporo slovenski ustanovi za krepitev človekove varnosti ITF.

Slovenska zunanja ministrica se je srečala tudi s predsednikom vlade Koreje Han Duck-soojem, s katerim je poleg aktualnih tem govorila o sodelovanju obeh držav v okviru Varnostnega sveta ZN-a. "Z iskanjem demokratičnih, vključujočih ter na digitalni in zeleni transformaciji temelječih rešitev za pereče globalne izzive lahko Slovenija in Koreja dejavno prispevata k svetovni varnosti," je poudarila.

Han poudaril odlično geostrateško lego Slovenije

Minister za gospodarstvo Matjaž Han se je sestal s korejskim ministrom za trgovino in naložbe Dukgeunom Ahnom, s katerim sta se pogovarjala o možnostih gospodarskega sodelovanja. Han je ministru predstavil razvojna vlaganja države v slovensko gospodarstvo, še posebej s poudarkom na raziskavah in razvoju ter naložbah v produktivnost, kar je pomembno za povečanje konkurenčnosti in izvoza slovenskih podjetij.

Pri tem je še posebej poudaril prestrukturiranje slovenske avtomobilske industrije v zeleno električno mobilnost, ki jo namerava vlada do leta 2027 podpreti z 200 milijoni evrov. Omenil je tudi odlično geostrateško lego Slovenije, s katero lahko korejska podjetja prek Luke Koper na najbolj ekonomičen način dosegajo 500-milijonski evropski trg.

Sorodna novica Fajon: Slovenija in Južna Koreja imata kljub geografski oddaljenosti podobne vrednote

Korejski minister Ahn je poudaril, da so za korejsko gospodarstvo pomembni sektorji logistika in transport, energetika in avtomobilska industrija, še posebej vlaganja v električna vozila. Pri tem je izrazil naklonjenost Sloveniji in zagotovil podporo korejskim podjetjem pri vstopanju na slovenski trg. "Tudi država mora biti dejavna pri pridobivanju naložb in pomagati podjetjem pri vstopanju na tuje trge. Podjetja sicer sama sklepajo posle, a politiki moramo opraviti svojo nalogo in stati za njimi," je poudaril Han.

Slovenska ministra sta si skupaj s predstavniki slovenskih podjetij ogledala tudi raziskovalno-razvojni center avtomobilskega proizvajalca Kia ter se srečala s predsednikom in generalnim direktorjem korporacije Ho-sung Songom. Predstavili so mu postopek prestrukturiranja slovenskih avtomobilskih podjetij, potencial za njihovo vključitev v dobavne verige skupine Kia in prizadevanja za zmanjšanje okoljskega odtisa.