Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je pretekli teden predstavilo sveženj kmetijske zakonodaje, pri čemer je bil največ pozornosti v javnosti deležen predlog za prenos javne službe kmetijskega svetovanja izpod okrilja Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) na novoustanovljeno upravo za svetovanje in razvoj kmetijstva v okviru kmetijskega ministrstva.
Te spremembe zdaj ne bo, sta po sestanku v Ljubljani dejala kmetijska ministrica Mateja Čalušić in predsednik KGZS-ja Jože Podgoršek. "S predsednikom KGZS-ja smo se dogovorili, da se ta predlog iz osnutka zakona umakne, vanj pa se bo vrnil zapis iz trenutno obstoječega člena zakona," je dejala Čalušić. To pomeni sedemletne koncesije za opravljanje te službe.
"Pomembno je razumeti, da bi vztrajanje pri predlaganem modelu javne svetovalne službe nekateri izkoristili za politizacijo kmetijstva in ideološke spopade. To pa je nekaj, pri čemer sama ne želim sodelovati, saj sta moji vodili skrb za prehransko varnost in podpora vsem, ki v tej verigi sodelujejo, predvsem pa me vodi skrb za kmeta in za vse, ki nam zagotavljajo hrano," je povedala ministrica.
Ob tem je poudarila pomen dialoga za iskanje rešitev za prevetritev delovanja javne službe kmetijskega svetovanja. "Pomembno je, da se skozi delovno skupino, ki jo bo koordiniralo ministrstvo, odpre široka razprava. Vsi se strinjamo, da je treba izboljšati delovanje javne službe kmetijskega svetovanja, in prav zato bomo skozi široko razpravo in delovno skupino iskali skupne odgovore na izzive, ki nas še čakajo," je pojasnila Čalušić.
Podgoršek je pozdravil odločitev ministrstva, da javna služba kmetijskega svetovanja ostane pod okriljem KGZS-ja, in se strinjal, da je treba najti rešitve za izboljšanje delovanja službe, zato pozdravlja odprto debato. "Velik izziv je, kako bomo opolnomočili, izobrazili svetovalce, da bodo lahko z najsodobnejšimi dognanji nadalje svetovali na kmetijskih gospodarstvih," je dejal.
Predsednik KGZS-ja je obžaloval, da ministrica ni podprla sklepa sveta za kmetijstvo in podeželje in iz javne obravnave umaknila svežnja zakonodaje, a hkrati dejal, da razume zakonodajno pot. Sta se pa na sestanku strani dogovorili tudi, da se podaljša javna obravnava predlagane zakonodaje.
Odločitev ministrice pozdravili tudi v SDS-u
Na odločitev kmetijskega ministrstva so se odzvali tudi v opozicijski poslanski skupini SDS-a. Sporočili so, da po "sprva nerazumnih korakih" vodstva ministrstva pri predlaganju nove zakonodaje pozdravljajo "zdravorazumske odločitve ministrice", ki je najprej podaljšala čas javne razprave, zdaj pa umaknila sporni predlog o reorganizaciji službe kmetijskega svetovanja.
V sporočilu za javnost so dodali, da si poslanke in poslanci SDS-a želijo, da se bo v nadaljevanju kmetijska ministrica "resneje posvetovala s kmetijskimi organizacijami glede zakonodajnih predlogov", in da jih veseli, da ministrica podpira sklepe, ki jih je poslanska skupina SDS-a predlagala pri svoji zahtevi za sklic nujne seje odbora za kmetijstvo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje