59-letni Haber skrbi za red na plaži in rešuje iz vode že 30 let. Je nekakšna maskota koprskega kopališča. Koprčani, ki mu pravijo legenda, ga poznajo kot vestnega in prizadevnega plažnega delavca, ki mu nobeno delo ni izpod časti, ki dan ob zori začne s pobiranjem smeti in ima za kopalce vedno prijazno, za kršitelje reda pa trdo besedo. Zunaj kopalne sezone po mestu opravlja najrazličnejša dela.
"Šokiran sem. Dolga leta so mi vsako zimo odobrili 39 dni dopusta in prostih ur, ki so se nabrale tudi iz naslova celodnevnega poletnega dela. Nikoli ni bilo težav. 1. decembra lani sem začel dopust in bi se moral v službo vrniti 28. januarja. Bil sem prepričan, da je to urejeno, usklajeno in potrjeno," pripoveduje Haber.
V Kopru z zvinom ni dobro na bolniško
Delodajalec očitno ni mislil tako. Po novem letu je Haber dobil obvestilo, da ga v službi pogrešajo, saj bi se moral na delovnem mestu spet zglasiti 2. januarja. Za pojasnila se je, pravi, najprej sestal z vodjo plaže, nato pa še z direktorjem Mišičem.
"Poskušal sem pojasniti nastali zaplet. Tam so bili poleg direktorja še pravnik Komunale in predstavnik občine Koper. Mišič je z dvignjenim prstom kričal name, očital mi je, da sem slab delavec, da nisem lojalen podjetju, kar me še posebej boli. Očital mi je celo, da sem šel lani sredi poletja na bolniško. Pojasnil sem mu, da sem si zvil gleženj, ko sem tekel reševati starejšo gospo, ki je v vodi dobila epileptični napad, vendar ga to ni zanimalo," pravi Habjan
Da je zaradi komunikacijskega šuma dve leti pred upokojitvijo dobil odpoved, se mu zdi krivično. Mišiču sem rekel, da bi me morali nagraditi, ne pa odpustiti, saj sem v 30 letih na plaži rešil življenja 87 ljudem. "Mišič mi je odgovoril, da sem za to plačan in da on na te sentimentalnosti ne da nič," pravi Haber, ki je tudi sicer aktiven v občini. Nazadnje mu je župan podelil diplomo za 10-letnico uspešne organizacije Istrskega kmetijskega sejma.
Mišič: Ukinjamo cono udobja in samovoljno odločanje
"Odločitev o odpovedi delovnega razmerja je bila sprejeta po tehtnem premisleku, ob skrbnem spoštovanju zakonodaje, predvsem pa šele po posvetu s poslovodnimi delavci. Če bi v Komunali Koper ravnali drugače, kakor smo, bi sami kršili delovnopravno zakonodajo. Samovolja je bila očitno dolgotrajna, vendar o podrobnostih ne bi želeli govoriti, ker gre za zadeve zaupne narave. Nekateri so bili predolgo v coni udobja in iskali izgovore za nedelo. Posamezniki, ki se morebiti obnašajo mimo vseh pravil, so predvsem nespoštljivi do drugih sodelavcev, ki pravila spoštujejo in se vsakodnevno trudijo, da bi svoje delo dobro opravili ne glede na to, ali so leto, dve ali dva dneva pred upokojitvijo," na naša vprašanja odgovarjajo v Komunali.
Odpuščeni Haber je zaradi odpovedi delovnega razmerja vložil tožbo zoper podjetje Komunala.
Zaposleni tožijo o mobingu
Nekateri zaposleni v Komunali, ki se ne želijo izpostavljati, saj se bojijo maščevanja, navajajo, da so razmere v službi po Mišičevem prihodu postale nemogoče. Z delavci naj bi ravnal nespoštljivo, žalitve in povišani toni naj bi bili del vsakdana, prav tako grožnje z odpuščanjem, nad zaposlenimi naj bi izvajal mobing. Nekateri naj bi bili tako obupani, da razmišljajo o odhodu.
Mišič očitke zavrača in zatrjuje, da je "kot direktor vedno dostopen za vse sodelavke in sodelavce". Dodaja, da v družbi močno dvomijo o resničnosti anonimnih pritožb in jih imajo za podtikanja ali pa "željo nekaterih, da se vrnejo v cono udobja."
"Nekateri posamezniki so se morda v preteklosti čutili lastniki delovnega mesta, vendar so v resnici lahko bili le breme družbi. Od mojega prihoda se je nekaj takih tudi poslovilo od podjetja, ampak ne zaradi pritiskov nanje, temveč samo zaradi neizpolnjevanja delovnih obveznosti in kršenja delovnopravne zakonodaje z njihove strani," je še dejal Mišič.
Tudi predsednik sveta delavcev Simon De Faveri zanika, da bi dobili kakšne prijave ali pritožbe zaposlenih. Nasprotno, zatrjuje, da je "operativa v zadnjih mesecih zelo zadovoljna s pogoji in načinom dela".
Komunala - otok sreče za Popovičeve privržence
Mišič pa ne samo odpušča, pač pa kadrovski vrtiljak Komunale pridno dopolnjuje s privrženci koprskega župana Borisa Popoviča. Nazadnje je zaposlil nekdanjega nogometnega reprezentanta in poslovneža Mladena Rudonjo, ki je bil v prejšnjem mandatu občinski svetnik Popovičeve stranke Koper je naš. Na delovnem mestu avtomehanika skrbi za vozni park Komunale.
Pred njim je zaposlil tudi Tjašo Škerlič, ženo Dejana Škerliča, ki se je na zadnjih volitvah izkazal v Popovičevem strankarskem štabu, za nagrado pa takoj po volitvah zasedel položaj županovega svetovalca za koordinacijo s krajevnimi skupnostmi. Ko je Komunalo še vodil občinski svetnik iz Popovičevih vrst Igor Hrvatin, so se na plačilni seznam povzpeli mestni svetnik Marko Štrkalj, podjetnik in županov podpornik Andjelko Čakarun, sin direktorja Rižanskega vodovoda Matej Hočevar ...
Popovič je Mišiča na položaj direktorja Komunale postavil med zadnjo volilno kampanjo, ko je Mišič na njegovih listah Ankaran je naš in Slovenija za vedno kandidiral za župana Ankarana, a Popovičevih pričakovanj ni izpolnil. Porazil ga je Gregor Strmčnik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje