Zaposlene v Slovenski vojski je zmotilo predvsem znižanje dodatka na delovno dobo in dodatka za stalnost z 0,5 na 0,33 odstotka. Razočarani so tudi zato, ker so po novem plačnem sistemu vsi pristali na varovanih plačah, kar pomeni, da je njihovo napredovanje upočasnjeno.
Oblikovanih že več kot 1.300 pritožb na nove plače
Predstavniki sindikata so se zato srečali z načelnikom generalštaba SV-ja Albinom Gutmanom, ki jih je podprl v prizadevanjih za izboljšanje materialnega položaja vojakov.
Pričakovanja v SV-ju so bila pred uvedbo novega sistema plač veliko višja. Tudi zato je že zdaj oblikovanih več kot 1.300 pritožb na nove plače, poudarja predsednik sindikata ministrstva za obrambo Stanislav Konda in dodaja: "Na koncu je izpadlo, da se vojaku poveča plača za 12 odstotkov, vendar se mu ukinejo dodatki!"
Podpredsednik konference sindikata ministrstva za obrambo Darko Milenkovič je ob tem povedal, da je slovenski vojak z novim sistemom izgubil skoraj vse dodatke: "Med temi so bili tudi specialni dodatki, ki so bili vezani na vrsto, obseg in specifiko dela, ki ga opravlja."
Vzrok za zaplete površnost MJU-ja in Morsa
Sindikat se je zato že obrnil na načelnika generalštaba SV-ja Gutmana, s katerim so se dogovorili za skupen nastop v odnosu do ministrstva za javno upravo in vlade.
Kot je pojasnil Konda, so se z Gutmanom strinjali, da je glavni vzrok za zaplete z novim plačnim sistemom v tem, da niti ministrstvo za javno upravo niti ministrstvo za obrambo nista pristopila k izračunu posledic novega plačnega sistema na nekatera delovna mesta.
Sindikat: Ustavno sodišče naj zadevo obravnava prednostno
Sindikat je že sprožil ustavni spor zaradi znižanja dodatka na delovno dobo in na stalnost. Pri tem pričakuje, da bo ustavno sodišče zadevo obravnavalo prednostno, je poročal Radio Slovenija.
Tudi sekretar republiškega odbora sindikata državnih in družbenih organov Slovenije Drago Ščernjavič je po sestanku z Gutmanom dejal, da se materialni oz. socialni položaj vojakov z novim plačnim sistemom ni izboljšal.
MJU: Sindikat se je strinjal s spremembo glede dodatkov
Ministrstvo za javno upravo dogovor sindikata in generalštaba SV-ja, da slednji opravi analizo razmer, podpira, pobuda za oceno ustavnosti zakona o plačah v javnem sektorju pa ga čudi. MJU namreč zatrjuje, da se je sindikat strinjal s spremembo glede dodatka na stalnost in delovno dobo.
Kot so še navedli na ministrstvu, tudi ustavno sodišče v svoji odločbi, ko je presojalo o ustavni pritožbi sodnikov, ni problematiziralo višine samega dodatka za delovno dobo, ampak je zahtevalo varovanje nominalne plače sodnikov ob prehodu v nov plačni sistem. "Enako varovanje plače pa je uporabljeno za javne uslužbence, torej tudi za vojake."
"Enako lahko trdimo za tisti člen zakona o plačah v javnem sektorju, ki določa, da znaša dodatek za stalnost uradnikom s posebnimi pooblastili enak odstotek, kot bo določen za dodatek za delovno dobo. Takšno rešitev je podprl tudi omenjeni sindikat," so še zatrdili na ministrstvu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje